Strzelanie w kolanach? Trzeba działać!
ZDROWIE
zespół Medi Raju
2019-12-10 09:52
34200
Staw kolanowy to jeden z najbardziej złożonych stawów w ciele człowieka. Wszelkie jego urazy mogą rzutować na biomechanikę stawu skokowego, bioder, miednicy i kręgosłupa. Dlatego ważna jest szybka reakcja na uraz bądź utrzymujący się ból w kolanach.
Najczęstszą strukturą, która ulega uszkodzeniu w stawie kolanowym jest łąkotka. Łąkotek w kolanie mamy dwie. To elastyczne elementy stawu zbudowane z tkanki chrzęstnej włóknistej. Zlokalizowane są od bocznej i przyśrodkowej strony stawu kolanowego. Podstawową funkcją jest dopasowanie powierzchni stawowych kości – udowej i piszczelowej – oraz ruchy obrotowe na zgiętym kolanie. Łąkotka boczna jest bardziej elastyczna i ruchoma od łąkotki przyśrodkowej, dlatego też ta druga ma większa tendencję do urazów. Do uszkodzeń tej struktury dochodzi przy nałożeniu się przeciążeń i mikrourazów w stawie, najczęściej przy nagłym wyproście kolana.
Objawy uszkodzenia łąkotek to głównie ból, ale również trzaskanie i przeskakiwanie odczuwalne w stawie kolanowym, zablokowanie kolana, obrzęk i uczucie niestabilności.
Diagnozę stawia się na podstawie badania obrazowego RTG, USG oraz tomografię komputerową. W większości przypadków uszkodzeń najbardziej wskazanym leczeniem jest leczenie operacyjne, leczenie zachowawcze rzadko daje 100 procent satysfakcji.
Po takim zabiegu operacyjnym staw kolanowy zostaje w unieruchomieniu na około 3-4 tygodnie. Całkowity powrót do sprawności gwarantuje jedynie odpowiednio dobrana i przeprowadzona rehabilitacja – praca przeciwzrostowa oraz stopniowe zwiększanie zakresu ruchomości.
dowiedz się więcej – 602 721 759 dział rehabilitacji Medi Raj
Komentarze: