236 mln zł – tyle szpital wyda w 5 lat
ZDROWIE
oprac. red.
2019-10-09 15:42
30470
Około 236 mln złotych kosztować będą kluczowe inwestycje w szpitalu przy Dekerta. Mowa o planie na lata 2019 – 2023. Realizacja oznacza podwojenie kontraktu z NFZ oraz diametralną poprawę warunków pobytu pacjentów, także pracy całego zespołu placówki.
Wszystkie inwestycje mają nie tylko poprawić jakość leczenia pacjentów i rozszerzyć wachlarz usług medycznych, ale też dać spółce konkretne korzyści finansowe i oszczędności energetyczne.
W ramach planu inwestycyjnego – jego realizacja już się rozpoczęła – będzie prowadzona termomodernizacja istniejących budynków szpitala, zwiększy się liczba sal centralnego bloku operacyjnego, zmienią się warunki opieki nad dziećmi. Ma też powstać Centrum Geriatrii.
Zarząd szpitala planuje sukcesywnie wyposażać placówkę w nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną, a obecnie posiadane urządzenia diagnostyczne wymieniać zgodnie z zapotrzebowaniem i najnowszymi technologiami. Zamierza inwestować w infrastrukturę informatyczną i dostosowywać ją do zmieniających się wymagań związanych z cyfryzacją w ochronie zdrowia.
Jedna z kluczowych inwestycji jest już w trakcie realizacji. Od 9 września 2019 r. trwa budowa nowego pawilonu dla Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii (OIOM), Kliniki Hematologii Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Banku Komórek Macierzystych. Wartość inwestycji jest szacowana na 44 mln złotych. Jej zakończenie jest planowane na II połowę 2021 r.
Pomieszczenia opuszczone przez Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii zostaną przebudowane. Powstaną tam dodatkowe sale zabiegowe centralnego bloku operacyjnego.
Z kolei przeniesienie Kliniki Hematologii Uniwersytetu Zielonogórskiego pozwoli na stworzenie Ośrodka Pediatrycznego składającego się z oddziałów dziecięcego, chirurgii dziecięcej, centrum ambulatoryjnego oraz opieki nad dzieckiem i młodzieżą.
W wyniku podjętych działań do roku 2023 stary ponad 30-letni budynek główny szpitala przy Dekerta uzyska standard budynku inteligentnego, jednocześnie zostanie dostosowany do aktualnych wymagań określonych w przepisach prawnych.
Termomodernizacja ścian budynków (budynku głównego szpitala i hotelu pracowniczego) pozwoli na usunięcie dotychczasowej izolacji, jaką jest wełna mineralna pokryta obustronnie płatami azbestowo-cementowymi stosowanymi w budownictwie w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. W trakcie prac unowocześniona ma także zostać infrastruktura szpitala (m.in. informatyczna, elektryczna, klimatyzacyjna i wentylacyjna, cieplna i gazów medycznych).
W zmodernizowanym pod względem termicznym budynku mają być wykorzystywane najnowsze technologie i rozwiązania techniczne, m.in. kogeneracja czyli jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i użytkowej energii cieplnej oraz trigeneracja, czyli skojarzone technologicznie wytwarzanie energii cieplnej, elektrycznej oraz klimatyzacji.
Budowa, rozbudowa i adaptacja pomieszczeń w budynku głównym ma umożliwić powstanie oraz rozwój nowych oddziałów, a tym samym wykorzystać procedury wpływające na wzrost przychodów z NFZ.
W II kwartale 2022 r. ma zacząć działać Centrum Geriatrii. To odpowiedź na problemy starzejącego się społeczeństwa. Specjalnie dla seniorów szpital rozszerzy swoją ofertę usług medycznych.
Centrum będzie się zajmowało przede wszystkim diagnostyką demencji przy wykorzystaniu najbardziej zaawansowanych metod (m.in. badania laboratoryjne, USG tętnic, angiografia CT, MRI, scyntygraficzne badania mózgu SPECT, badania neurologiczne przy użyciu PET/CT). Po przeprowadzeniu niezbędnych badań diagnostycznych pacjenci będą poddawani leczeniu i rehabilitacji obejmującym także wspomagające leczenie geriatryczne, farmakologiczne leczenie zaburzeń pamięci, indywidualne i grupowe leczenie pamięci i terapię zajęciową). Te formy opieki będą realizowane w formie poradni, opieki dziennej, w domu pacjentów, a także w warunkach stacjonarnych.
Centrum Geriatrii będzie prowadziło działalność edukacyjną (szkolenia, poradnictwo, tworzenie bezpiecznych warunków w domu i indywidualnych planów opieki) skierowaną do opiekunów osób starszych.
Komentarze: