W Medi Raju także zaświadczenia dla sportowców!
ZDROWIE
zespół Medi Raju
2019-09-24 10:09
30970
Doktor Tomasz Urbanik jest jednym z niewielu w kraju kardiologów sportowych. Wykonuje badania dopuszczające do uprawiania sportu – wydaje orzeczenia dla dorosłych sportowców. Posiada uprawnienia lekarskie do wydawania zaświadczeń w dziedzinie medycyny sportowej.
Aktualne zaświadczenie lekarskie powinien mieć każdy sportowiec wyczynowy. W polskich warunkach kluby sportowe nie są zobligowane prawnie do zatrudnienia lekarza, który badałby zawodników. A tak jest choćby za oceanem – każda drużyna futbolu amerykańskiego musi mieć zatrudnionego lekarza na etacie do corocznych badań określających zdolność zawodników do uprawiania sportu. – W Polsce klub nie jest zobowiązany do opieki medycznej nad swoim zawodnikiem. Tymczasem każdy sportowiec uczestniczący w zawodach powinien mieć ważne badania lekarskie dopuszczające do uprawiania sportu. To oznacza, że musi je wykonać we własnym zakresie – przedstawia sytuację T. Urbanik.
Coraz częściej badań sportowych od startujących wymagają też organizatorzy biegów maratońskich. Kardiolog przyznaje, że zgłaszają się do niego biegacze startujący poza Polską – w maratonie berlińskim czy paryskim. Tam przed startem wymagane jest złożenie opinii lekarskiej świadczącej o zdolności do znaczącego wysiłku. – Organizatorzy oczekują badań kardiologicznych świadczących o odpowiedniej wydolności serca – zaznacza nasz rozmówca.
Badania dla dorosłych sportowców można wykonać i otrzymać stosowne zaświadczenie w Medi Raju przy Górczyńskiej.
Co ważne, gdy sportowiec już dysponuje badaniem wykonanym w ostatnich sześciu miesiącach (USG serca – echokardiograficzne) to niezależnie gdzie zostało wykonane, może być podstawą do wydania stosownego zaświadczenia. Z kolei, jeżeli już minęło pół roku to trzeba takie badanie ponownie wykonać. W przypadku maratończyków podstawą dla wydania zaświadczenia jest badanie kardiologiczne, ale jest też wykonywane badanie ogólne, przegląd stanu ciała.
Warto wiedzieć, że badania sportowe muszą przejść zawodnicy rozpoczynający lub kontynuujący uprawianie sportu kwalifikowanego, zatem profesjonalni sportowcy. Ale nie tylko oni – także osoby, które regularnie uprawiają sport minimum trzy razy w tygodniu na średnim bądź wysokim poziomie intensywności. Co prawda, amatorzy nie muszą mieć zgody lekarza na uprawianie sportu, ale w ich interesie leży regularne kontrolowanie stanu zdrowia, szczególnie jeśli ćwiczą intensywnie – np. biegają w maratonach. Być może nie wszyscy wiedzą, ale poza sportowcami obowiązkowi badania sportowego podlegają też trenerzy oraz sędziowie i instruktorzy sportowi.
Ważne dla biegaczy! Uprawiający ten sport mogą być narażeni na problemy z sercem, jeżeli posiadają wadę czy chorobę wieńcową, której dotąd nikt nie zdiagnozował. Dla nich obowiązek regularnego badania serca, czyli EKG wraz z próbą wysiłkową, a także echo serca są szczególnie istotne.
Przypomnijmy, kardiolog Tomasz Urbanik – obecnie szczecinianin – pochodzi z południa Polski. Zdał specjalizację z kardiologii w 2000 roku. Jego szefem był prof. Jacek Dubier, ordynator II Kliniki Kardiologii w Krakowie. T. Urbanik jest jednym z niewielu w kraju kardiologów sportowych. Pracował też poza Polską – od 1999 roku przez niespełna cztery lata był na kontrakcie w Szwecji oraz w Niemczech w Saksonii. Od 2003 roku mieszka i pracuje w Szczecinie. Od 2015 przyjmuje również w Gorzowie, w czwartki i soboty w Medi Raju przy Górczyńskiej.
więcej szczegółów, także informacje o terminach przyjęć oraz zapisy w rejestracji Medi Raju http://www.medi-raj.pl/
Komentarze: