Tak się zaczął nowy OIOM z hematologią!
ZDROWIE
oprac. ao
2019-09-10 13:45
28590
Budowa pawilonu medycznego przy Dekerta dla oddziału anestezjologii i intensywnej terapii, kliniki hematologii oraz banku komórek macierzystych już jest faktem.
W poniedziałek podpisano akt erekcyjny pod budowę obiektu i symbolicznie wkopano pierwszą łopatę. – Nowy pawilon dla OIOM i hematologii to, z punktu widzenia pacjentów, niezwykle istotna inwestycja. W nowym obiekcie zmienią się nie tylko warunki pracy personelu medycznego, ale co najważniejsze warunki pobytu osób hospitalizowanych, a na tym nam bardzo zależy – podkreślił podczas uroczystości Jerzy Ostrouch, prezes szpitala w Gorzowie.
Jako pierwsza akt erekcyjny podpisała marszałek województwa Elżbieta Polak. – Gorzowski szpital dziś nie jest tym samy szpitalem, o którym cała Polska mówiła sześć lat temu. Wtedy była to najbardziej zadłużona lecznica w kraju. Dziś to prężnie rozwijająca się placówka medyczna z wieloma zakończonymi i realizowanymi inwestycjami. To jest możliwe, bo szpital osiąga dobre wyniki finansowe. W ciągu kilku ostatnich lat powstał m.in. ośrodek radioterapii, pracownia PET/CT, zmodernizowano SOR, a teraz uczestniczymy w podpisaniu aktu erekcyjnego pod całkiem nowy budynek dla OIOM i hematologii. To nasz powód do dumy. Dziś do Gorzowa przywożę symboliczny czek na 18 milionów złotych jako nasz wkład na – mówiła marszałek Elżbieta Polak.
Podpisanie aktu erekcyjnego i symbolicznie wbicie pierwszej łopaty to sygnał do rozpoczęcia budowy pawilonu, którego koszt szacowany jest na około 44 miliony złotych. Inwestycja będzie finansowana z pieniędzy lubuskiego urzędu marszałkowskiego i środków własnych szpitala. Obecny na uroczystości prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki zadeklarował finansowe wsparcie budowy w przyszłorocznym budżecie miasta. Deklarację przekazania 8 milionów złotych na ten cel złożył też wojewoda lubuski Władysław Dajczak.
Dzięki rozbudowie lecznica nie tylko poprawi jakość leczenia najciężej chorych pacjentów, warunki pobytu pacjentów oraz pracy personelu, ale też spełni wymogi rozporządzenia ministra zdrowia z 20 grudnia 2012 r. w sprawie standardów postępowania medycznego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii. Po zakończeniu inwestycji oddział anestezjologii i intensywnej terapii zamiast 12, będzie liczył 22 łóżka, a klinika hematologii zyska 15 nowych miejsc (w tym 6 w pododdziale leczenia ostrych białaczek i 9 w pododdziale przeszczepowym). Nowością będzie bank komórek macierzystych, który pozwoli na kompleksowe leczenie pacjentów walczących z chorobami układu krwiotwórczego.
Trzypiętrowy pawilon medyczny będzie połączony z już istniejącymi budynkami. Powierzchnia zabudowy to ponad 1000 metrów kwadratowych, powierzchnia użytkowa – ponad 2300 metrów kwadratowych. Całkowita kubatura budynku to ponad 16,7 tysiąca metrów sześciennych. Wykonawcą pawilonu jest firma Budimex S.A. Zakończenie budowy jest planowane na pierwszą połowę 2021 roku.
Komentarze: