Rehabilitacja? Tu nie każą czekać!
ZDROWIE
zespół Medi Raju
2019-06-13 12:46
52400
Na rehabilitację z refundacją NFZ trzeba czekać kilka miesięcy – są w Gorzowie miejsca z wolnymi terminami dopiero na początku 2020 roku. Tymczasem w Medi Raju kompleksowe terapie można zacząć od zaraz. – Koniecznie sprawdźcie to rozwiązanie – zachęca Angelika Winiarska, fizjoterapeutka z Medi Raju.
Nic nowego – kolejki za rehabilitacją po urazach czy operacjach są i będą. Problem z dostaniem się do fizjoterapeuty mają też przewlekle chorzy np. ze zmianami zwyrodnieniowymi. Ortopedzi są zaniepokojeni, bo ich pacjenci po skierowaniu na cykl zabiegów muszą czekać miesiącami. Tymczasem urazy, kontuzje nie mają czasu – im chory szybciej trafi na rehabilitację, tym lepiej.
W nieco lepszej sytuacji są pacjenci z pilnym wskazaniem do leczenia na skierowaniu – może im się trafić krótszy czas oczekiwania. Rehabilitacja w szpitalu przy Dekerta proponuje sierpień, z kolei w łaźni miejskiej wolne terminy we wrześniu. Ale już zabiegi dla chorych w stanie stabilnym dopiero w listopadzie, grudniu bądź w pierwszych miesiącach 2020 roku. Limity miejsc są ograniczone – NFZ nie może refundować bez ograniczeń. Gorzowskie placówki medyczne z kontraktem na rehabilitację nie są w stanie obsłużyć wszystkich potrzebujących.
Kolejka nie jest jedynym sposobem na poprawę sytuacji zdrowotnej. Nie można, nie warto, nie trzeba czekać. – Przy problemach przewlekłych rehabilitacja ma ogromne znaczenie dla komfortu pacjenta – chory nie musi borykać się z dotkliwym bólem – podkreśla Angelika Winiarska, fizjoterapeutka z Medi Raju.
Ograniczenia ruchowe skutecznie wyłączają człowieka z pracy, codziennych obowiązków. Przy ciężkich urazach, także tych wymagających interwencji chirurgicznej, trudno sobie wyobrazić powrót do normalnego życia bez pomocy fizjoterapeuty. Nic samo się nie zrobi... Operacyjna rekonstrukcja wiązadła czy chrząstki stawowej muszą być wspomagane rehabilitacją – odpowiedni ruch, dobór obciążeń, zakres zgięcia i wyprostu itd. to wszystko ma znaczenie i wymaga opieki specjalisty.
– Jedna z pacjentek bała się wykonać ruch. Po upadku – w trakcie rehabilitacji – była przekonana, że samodzielnie nigdy już nie wejdzie po schodach. Przekonałam ją, że po wzmocnieniu uszkodzonych tkanek już pora na kolejny etap – wspomina A. Winiarska. Zapewnia, że gdy u boku pacjenta jest specjalista – wyjaśni, że już można wrócić do codziennych działań i nic niepokojącego się nie wydarzy to zdecydowanie łatwiej jest wykonać pierwszy krok po ciężkiej kontuzji. Trzeba pokonać lęk, blokadę – a o to pacjentowi samemu trudno. Zatem, aby uraz nie przerodził się w problem przewlekły, potrzebna jest pomoc fizjoterapeuty.
Rehabilitacja w Medi Raju? Co trzeba wiedzieć? Gdy jest tuż po urazie, kontuzji czy operacji chirurgicznej do fizjoterapeuty należy łagodzenie stanów zapalnych, obrzęków. W tej sytuacji pacjent nie ma komfortu ruchu. Bywa, że nie da się go nawet dotknąć. Ponadto występują ograniczenia spowodowane bólem. Wtedy optymalnym rozwiązaniem jest fizykoterapia. W Medi Raju jest dostępny szeroki wachlarz zabiegów przeciwzapalnych, przeciwbólowych, zmniejszających obrzęki, itd. Równolegle – gdy jest taka możliwość – bądź po fizykoterapii włączana jest terapia manualna oraz ćwiczenia. – Idealnie gdy fizykoterapia, terapia manualna i ćwiczenia są zrównoważone. Aby najpierw pomobilizować, zwiększyć ruchomość, popracować nad obrzękiem manualnie i do kompletu zagasić ultradźwiękiem, laserem czy krioterapią na obrzęk, przeciwzapalnie. Wtedy faktycznie można uznać, że pacjent jest kompleksowo zaopiekowany – ocenia A. Winiarska.
Dostępne zabiegi fizykoterapii w Medi Raju: elektroterapia, fototerapia (sollux), krioterapia miejscowa, laseroterapia, magnetoterapia, ultradźwięki.
Co ważne, w Medi Raju pacjenci mogą skorzystać z rehabilitacji od zaraz, nawet tego samego dnia – nie ma kolejki, są obsługiwani na bieżąco. – Gdy zaprogramujemy serię zabiegów fizykalnych to w pilnym przypadku zaczynamy od zaraz – gdy tylko pacjent do nas się zgłosi – dodaje fizjoterapeutka. Z kolei gdy stabilny stan chorobowy nie wymagający natychmiastowej interwencji to zalecana jest seria od pierwszego dnia tygodnia czyli od najbliższego poniedziałku.
Specjaliści z Medi Raju do zajęć podchodzą indywidualnie – nie ma sztywno określonego czasu dla fizykoterapii czy terapii manualnej, wszystko zależy od potrzeb pacjenta. Nie lubią pracować z zegarkiem w ręku. Zgodnie z harmonogramem pełna terapia manualna trwa pół godziny, ale gdy jest potrzeba dodatkowego rozluźnienia, rozmasowania czy zmobilizowania czas nie gra roli. – Gdy da się zrobić lepiej i od razu to należy okazję wykorzystać – nie czekamy, nie przekładamy – zaznacza pani Angelika.
Uwaga! Gdy chory decyduje się na serię 10 dni zabiegowych (czy to zabiegi fizykalne czy terapię manualną) to za dziesiąty nie płaci – płatność jest za dziewięć dni zabiegowych.
więcej informacji lub kontakt bezpośredni: 602 721 759 bądź w rejestracji Medi Raju
Komentarze: