Akcelerator działa na pacjentów!
ZDROWIE
oprac. ao
2019-06-04 16:13
37200
Pierwszy pacjent poddany leczeniu akceleratorem – 70-letni gorzowianin skierowany na leczenie promieniami obszaru prostaty. Ważna chwila przy Dekerta!
Dziś w Ośrodku Radioterapii w Gorzowie pierwsi pacjenci zostali poddani napromienianiu. Wszystko przebiegło bez najmniejszych zakłóceń. – 70-letni mężczyzna z Gorzowa został do nas skierowany na leczenie promieniami obszaru prostaty. Aby wykonać procedurę leczenia promieniami wcześniej przygotowaliśmy indywidualne unieruchomienie dla chorego, później wykonaliśmy skany z tomografii komputerowej, w oparciu o które wyrysowaliśmy narządy krytyczne oraz tzw. target czyli obszar docelowy, który powinien otrzymać 100 procent przepisanej dawki – relacjonuje dr Edyta Wolny-Rokicka, kierownik ośrodka.
Cykl napromieniań w przypadku tego pacjenta potrwa sześć tygodni. Mężczyzna nie wymaga hospitalizacji. Jest mieszkańcem Gorzowa, dlatego na terapię będzie dojeżdżał bezpośrednio z miejsca zamieszkania.
We wtorek napromienianiu został też poddany inny mężczyzna ze zmianami przerzutowymi w kośćcu. – Stan jego zdrowia wymaga szybkiej reakcji, dlatego dziś musiał mieć zrealizowaną całą procedurę medyczną związaną z napromienianiem (unieruchomienie, tomografię komputerową, obrysowanie narządów krytycznych, przygotowanie planu leczenia i napromienianie) – przedstawia sytuację dr Edyta Wolny-Rokicka.
– Na tę chwilę czekaliśmy długie miesiące, a nawet lata. Dziś możemy dołączyć do regionów, w których jest Ośrodek Radioterapii. A warto przypomnieć, że zaletą naszej linii terapeutycznej jest stosunkowo krótki czas wykonywania procedur medycznych, to znaczy, że u nas pacjent znacznie mniej czasu spędza w bunkrze niż w innych ośrodkach w kraju. Od teraz pacjenci z chorobą nowotworową nie będą musieli na leczenie jeździć do innych ośrodków: Poznania, Szczecina, Zielonej Góry, czy Bydgoszczy. Wszystko, co im potrzebne znajdą tu, na miejscu – dodaje Jerzy Ostrouch, prezes gorzowskiego szpitala.
Akcelerator w gorzowskim szpitalu jest obecnie najnowocześniejszym sprzętem terapeutycznym w kraju, w którym pracują bardzo dobrzy i doświadczeni lekarze, fizycy i technicy. – Zakład Radioterapii w gorzowskim szpitalu to jedyna w Polsce placówka, która jest wyposażona w narzędzie zwane superłukiem (hyperarch). Pozwala ono na leczenie w bardzo krótkim czasie. To co w innych ośrodkach wykonuje się w około godzinę, u nas trwa zaledwie kwadrans – zaznacza dr Wolny-Rokicka.
Ośrodek Radioterapii w Gorzowie współpracuje z Centrum Onkologii Instytut Onkologii w Gliwicach. Ośrodek Radioterapii może przyjmować kilkuset pacjentów rocznie. Jego budowa była możliwa dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, budżetu województwa oraz środkom własnym szpitala.
Komentarze: