„Trzaski” w barku. Czy powinny martwić?
ZDROWIE
zespół Medi Raju
2019-05-22 13:27
43720
Staw barkowy z pozoru wygląda na mocny i stabilny – ale wcale taki nie jest. Kulista głowa kości ramiennej i stosunkowo płytka panewka stawu działają na korzyść zakresu ruchomości w wielu kierunkach i płaszczyznach. Ale coś za coś... Staw barkowy ma duże predyspozycje do niestabilności. Co wtedy?
Organizm znalazł odpowiedź i na to, radząc sobie rozbudową gorsetu mięśniowego. Natura zrobiła co mogła, cała reszta – dbanie o odpowiednią siłę mięśniową i elastyczność mięśni – leży już niestety, po naszej stronie.
Mięśni w okolicy stawu barkowego mamy sporo. Wyróżniamy mięśnie krótkie, dbające typowo o stabilizację głowy kości ramiennej w centrum panewki stawowej oraz mięśnie długie, które decydują o ruchomości całego stawu i globalnej jego stabilności. Ważna jest prawidłowa praca wszystkich mięśni. Jeżeli jeden napina się mocniej, rozciąga się inny, co prowadzi do dysbalansu napięcia, a co za tym idzie niestabilności.
W skład stawu wchodzi jeszcze struktura nazywana obrąbkiem stawowym, która wspomaga jego stabilizację. Jednak jeżeli napięcie mięśni krótkich jest zbyt słabe w stosunku do długich, struktury kostne tworzące staw nieprawidłowo przemieszczają się względem siebie, po prostu przeskakując po obrąbku stawowym. To właśnie czujemy jako trzaski, a powtarzalne ruchy mogą prowadzić do uszkodzenia stawu.
Zaniedbanie takiego stawu barkowego może prowadzić do pogłębiającej się niestabilności, w efekcie do nawykowych zwichnięć barku, stanu zapalnego, który objawiać się będzie bólem.
Nie ryzykuj nasilenia dolegliwości i działaj! Ćwiczenia dobrane przez fizjoterapeutę nauczą Cię jak odpowiednio wzmocnić obręcz barkową i pozbyć się źródła możliwych komplikacji.
więcej informacji, także zapisy na wizyty
lub kontakt bezpośredni: 602 721 759 bądź w rejestracji Medi Raju
Komentarze: