Nie trać zdrowia na kręgosłup!
ZDROWIE
zespół Medi Raju
2019-04-02 09:33
72860
Nowoczesne, małoinwazyjne metody leczenia bólu kręgosłupa pozwalają szybko i bezpiecznie przywrócić chorego do aktywności i życia bez bólu – warto o tym wiedzieć i skorzystać z pomocy ortopedy Łukasza Terenowskiego, przyjmującego w Medi Raju przy Górczyńskiej w Gorzowie.
W walce z bólem kręgosłupa jeszcze do niedawna dominowało leczenie zachowawcze, w części przypadków rehabilitacja, a gdy już nie dało się pomóc inaczej to operacyjne. Występował szeroki obszar do zagospodarowania między wspomnianymi etapami rozwoju dolegliwości. – Współczesna medycyna wypełniła lukę – metody małoinwazyjne rozwijają się dynamicznie w krajach ucywilizowanych gdzie ludzie nie mogą sobie pozwolić na długie wyłączenie choćby z aktywności zawodowej czy obowiązków rodzinnych – zwraca uwagę ortopeda doktor Łukasz Terenowski. Opowiedział nam o nowoczesnym leczeniu bólu kręgosłupa z zastosowaniem selektywnych iniekcji do kręgosłupa pod kontrolą RTG, także DiscoGelu oraz kriolezji – nowoczesnej małoinwzyjnej metodzie zamrażania nerwów. Specjalista na co dzień pracuje w Oddziale V Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej w Specjalistycznym Szpitalu im. prof. A. Sokołowskiego w Szczecinie – Zdunowo. Terapie chorób kręgosłupa prowadzi również w gorzowskim Medi Raju.
Z jakimi dolegliwościami powinni zgłaszać się pacjenci? – pytamy. – Zdecydowaną większość chorych z bólem kręgosłupa jesteśmy w stanie leczyć małoinwazyjnie. Ale z istotnym zastrzeżeniem, że wymaga to precyzyjnej diagnostyki – zlokalizowania źródła, generatora bólu u konkretnego pacjenta. Takim generatorami są na przykład staw międzykręgowy, krążek międzykręgowy – jest wiele czynników, które mogą powodować ból – odpowiada specjalista.
Lekarz zaznacza, że pomiędzy okresem dolegliwości, a ewentualną operacją jest bardzo dużo czasu na efektywne leczenie. – Warto podkreślić, że gdy już występuje dyskomfort czy nawet zmiany w obrazie rezonansu magnetycznego, to one wcale nie świadczą o konieczności ostrej ingerencji chirurgicznej. Wręcz przeciwnie, jest wiele przypadków, które można prowadzić swobodnie, nieoperacyjnie uzyskując nawet lepsze efekty niż operacja – dodaje doktor Terenowski. Zatem operacja powinna być ostatecznością, gdy już innych metod leczenia nie da się zastosować.
Co istotne, metody małoinwazyjne stosuje się do całego odcinka kręgosłupa, również do dolegliwości kręgów szyjnych. Zatem tam też można stosować blokady, ale i DiscoGel. Dużą popularnością i skutecznością cieszy się też tzw. PRP – leczenie osoczem bogatopłytkowym podawanym do stawów międzykręgowych w kręgosłupie szyjnym pod kontrolą USG. Doktor Terenowski zastrzega jednak, że zmiany w kręgosłupie szyjnym postępują dużo szybciej niż w odcinku lędźwiowym – tworzą się tam osteofity – wyrośla kostne. Stąd okres w jakim da się zastosować DiscoGel w odcinku szyjnym jest dosyć krótki. – Gdy już powstaną osteofity, podanie preparatu nie rozwiąże problemu – terapia nie cofnie zmian kostnych – wyjaśnia.
Leczenie małoinwazyjne to kierunek, w którym podąża cała współczesna medycyna. Nie tylko w chirurgii kręgosłupa, także w każdej innej dziedzinie. Chodzi o takie same efekty lecznicze uzyskane przez coraz mniejszą ingerencję w organizm. Zaczęło się w chirurgii ogólnej od usunięcia pęcherzyka żółciowego – klasyczna metoda wiązała się z dużą operacją i hospitalizacją – teraz to zabieg jednodniowy. Podobne strategie – z zastosowaniem endoskopii – z powodzeniem stosuje się w ortopedii. Podczas operacji robi się dwa małe nacięcia i z wykorzystaniem mikrokamery przeprowadza czynności, po których pacjent następnego dnia jest gotowy do opuszczenia placówki medycznej. – W chirurgii, neurochirurgi, ortopedii, a od niedawna także przy bólach kręgosłupa dążymy do tego, aby zminimalizować uszkodzenia związane z samym dostępem operacyjnym. Drogę otworzył DiscoGel – jest znany od 20 lat, ale szerzej stosowany od 10, a w Polsce dopiero od 2-3 lat. To stosunkowo nowy preparat do walki z dyskopatią, czyli chorobą krążka międzykręgowego – wyjaśnia Ł. Terenowski.
więcej szczegółów, także informacje o terminach przyjęć oraz zapisy w rejestracji Medi Raju
Komentarze: