Gorzowski program Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością
Z MIASTA
info. um
2025-01-23 09:28
5590
Urząd miasta chce przyjść ze wsparciem dla tych mieszkańców, którzy wymagają stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy albo posiadają znaczny stopień niepełnosprawności. Od 10 lutego, od 8.00 wydział spraw społecznych rozpocznie nabór zgłoszeń do programu.
Dla potrzebujących opieki udział w programie jest bezpłatny, a asystenci mogą się zaopiekować:
- dziećmi od ukończenia drugiego roku życia do 16. roku życia, z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji;
- osobami niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne.
Budżet finansowy programu pozwala na przyznanie usługi asystencji osobistej dla 52 osób, z czego dla 20 z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną, kolejnych 20 z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz 12 dzieci od ukończenia drugiego roku życia do ukończenia 16 roku życia spełniających warunki programu.
Miasto przeznacza na ten cel około 1,8 mln złotych pozyskanych z Funduszu Solidarnościowego, w ramach Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025, na podstawie umowy zawartej pomiędzy wojewodą lubuskim a miastem Gorzowem.
Usługi asystenta w szczególności mogą polegać na pomocy:
- w wyjściu, powrocie lub dojazdach w wybrane przez uczestnika programu miejsce (np. dom, praca, placówki oświatowe i szkoleniowe, świątynie, placówki służby zdrowia i rehabilitacyjne, gabinety lekarskie, urzędy, znajomi, rodzina, instytucje finansowe, wydarzenia kulturalne, rozrywkowe, społeczne lub sportowe);
- wyjściu, powrocie oraz/lub dojazdach na rehabilitację i zajęcia terapeutyczne;
- zakupach;
- załatwianiu spraw urzędowych;
- nawiązaniu kontaktu/współpracy z różnego rodzaju organizacjami;
- korzystaniu z dóbr kultury (tj. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy itp.);
- wykonywaniu czynności dnia codziennego, w tym w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, także pomoc w zaprowadzaniu i przyprowadzaniu ich do lub z placówki oświatowej. Usługa asystenta na terenie szkoły może być realizowana wyłącznie w przypadku, gdy szkoła nie zapewnia tej usługi.
Osoby zainteresowane usługą asystenta proszone są o:
1) zapoznanie się z programem „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025,
2) złożenie w okresie trwania naboru Karty Zgłoszenia wraz z załącznikami czyli:
- podpisaną klauzulą informacyjną o przetwarzaniu danych osobowych
- złożenie kserokopii aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia równoważnego.
Wypełnioną Kartę zgłoszenia do programu należy złożyć w okresie trwania naboru tj. od 10 lutego 2025 r. od godz. 8.00 do 12 lutego 2025 r. do godz. 15.00:
1) w kancelarii Urzędu Miasta Gorzowa przy ul. Sikorskiego 4 w godzinach: poniedziałek 8:00 – 15:00; wtorek 8:00-16:00; środa 8:00-15:00, lub
2) poprzez platformę ePUAP (epuap.gov.pl).
Karty zgłoszenia złożone przed lub po terminie naboru nie będą mogły zostać uwzględnione.
Miasto Gorzów przyznając usługi asystencji osobistej, w pierwszej kolejności uwzględnia:
Potrzeby osób samotnie gospodarujących, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich,
Kolejność złożenia kart zgłoszeń.
Uwaga: Limit godzin usług asystencji osobistej, przypadających na jedną osobę z niepełnosprawnością, określony w Programie, może ulec zmniejszeniu w przypadku objęcia wsparciem większej liczby osób niż planowana.
Karty zgłoszenia można pobrać w Urzędzie Miasta przy ul. Sikorskiego 4 (kancelaria) oraz w Wydziale Spraw Społecznych przy ul. Teatralnej 26 (pokój 103).
Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem tel. 95 7355 932.
Komentarze: