W AJP naukowcy, i nie tylko oni, o hejcie
Z MIASTA
red.
2024-12-02 11:14
5814
Dwa dni rozmów, prawie 40 wykładów, tyluż prelegentów – wśród naukowców reprezentanci m.in. AJP, UJ, UAM , USz, UZ, ale też wielu instytucji, choćby Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości Zarząd w Szczecinie, KWP w Gorzowie czy Sądu Okręgowego w Gorzowie.
Zapowiadamy VIII Ogólnopolską Konferencję Naukową „Od stereotypów do nienawiści. Hejt w perspektywie interdyscyplinarnej” w AJP. Wieloaspektowa, interdyscyplinarna i analizująca hejt z wielu perspektyw – tak można krótko opisać spotkanie w AJP, przeglądając jego program.
Tytuł jednego z paneli dyskusyjnych: Środowisko akademickie na rzecz równości i niedyskryminacji. Z kolei wśród kilkudziesięciu tematów konferencji m.in. Nienawiść jako kulturowy produkt nowoczesności (M. Dudziak, AJP), Przemoc motywowana uprzedzeniami – czy polskie sądy zapewniają odpowiedni poziom ochrony prawnej? (O. Barańska-Małuszek, SO w Gorzowie), Mowa nienawiści w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (A. Bzdyń, OIRP Toruń), Deliberacja a mowa nienawiści (B. Małczyński UJ), Granice bezpieczeństwa i prywatności w dobie chatbotów (A. Kozak, Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości Zarząd w Szczecinie).
VIII Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Od stereotypów do nienawiści. Hejt w perspektywie interdyscyplinarnej” – 6-7 grudnia.
Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie, ul. Fryderyka Chopina 52, budynek nr 9 (Biblioteka Główna) – uroczyste otwarcie konferencji przez JM Rektor prof. dr hab. Elżbietę Skorupską-Raczyńską – 6 grudnia o 8.45.
Na wydarzenie zapraszają Wydział Prawa i Bezpieczeństwa Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie, Wydział Humanistyczny Politechniki Koszalińskiej wraz ze Współorganizatorami, Partnerami oraz Patronami.
Przedmiotem konferencji jest natura przestępstw motywowanych uprzedzeniami, a jej celem – stworzenie przestrzeni do wymiany poglądów i dobrych praktyk w zakresie budowania inkluzywnego społeczeństwa i zwalczania przejawów nietolerancji i dyskryminacji oraz wypracowanie rekomendacji w tym zakresie.
Konferencja odbędzie się w ramach projektu “Between hate and equality: The EU as a guard of human rights and non-discrimination”, dofinansowywanego ze środków Unii Europejskiej, poświęconego problematyce ochrony kobiet i osób LGBT+ przed dyskryminacją w perspektywie zasady praworządności.
Komentarze: