Polregio ma skutecznie wywiązywać się z umowy
Z MIASTA
oprac. red.
2024-10-30 16:16
9733
Marszałek, wicemarszałkowie i parlamentarzyści kolejny raz wezwali Polregio do pilnej poprawy jakości usług przewozowych. Lubuszanie muszą na czas dojeżdżać do pracy i szkoły...
28 października w siedzibie urzędu marszałkowskiego w Zielonej Górze przedstawiciele zarządu województwa: marszałek Marcin Jabłoński, wicemarszałek Sebastian Ciemnoczołowski oraz wicemarszałek Grzegorz Potęga spotkali się z przedstawicielami spółki Polregio S A. Ze strony przewoźnika w spotkaniu udział wzięli prezes zarządu Krzysztof Pietrzykowski oraz Filip Byczkowski - dyrektor pionu korporacyjnego.
Obecni byli także poseł Waldemar Sługocki, posłanka Krystyna Sibińska, mecenas Paweł Kaliciak oraz dyrektor departamentu infrastruktury transportowej UMWL - Arkadiusz Mieczyński.
Przedmiotem spotkania były oczekiwania spółki Polregio (wyrażone w pozwie sądowym), w zakresie dopłaty do rekompensaty wypłacanej przewoźnikowi w latach 2017-2021. W trakcie spotkania poruszono także kwestie nieuregulowanych po dzień dzisiejszy kar umownych nałożonych przez województwo na przewoźnika w latach 2022-2024, które także są przedmiotem pozwów sądowych złożonych wobec przewoźnika przez organizatora.
Obie strony spotkania zadeklarowały chęć porozumienia, jednak przedstawiona propozycja ugody przez spółkę została zanegowana przez przedstawicieli organizatora przewozów.
Przedstawiciele samorządu województwa lubuskiego oraz posłowie przedstawili swoje niezadowolenie z powodu zaistniałej sytuacji, spowodowanej roszczeniami finansowymi spółki Polregio a także wyrazili oczekiwanie realizacji przez spółkę umowy o świadczenie usług w zakresie kolejowego publicznego transportu zbiorowego na zadowalającym, akceptowanym przez pasażerów poziomie.
Przekazano, że obecne problemy, jakie napotyka przewoźnik są nieakceptowalne przez mieszkańców województwa lubuskiego i muszą ulec jak najszybszej poprawie. Wskazano także, że nie do przyjęcia są oczekiwania finansowe przewoźnika, dotyczące zarówno lat poprzednich oraz roku 2024, przede wszystkim ze względu na niską jakość świadczonych przewozów.
Prezes Polregio SA zapewniał o podjętych audytach oraz działaniach naprawczych w zakładzie spółki w Zielonej Górze, które mają wyeliminować zarówno odwołania jak i opóźnienia pociągów.
Rozmowy będą kontynuowane, jednakże przedstawiciele województwa lubuskiego poinformowali, że ewentualne rozszerzenie dopłaty do rekompensaty za rok 2024 może odbyć się po dokonaniu audytu finansowanego określającego realne koszty przewoźnika.
Komentarze: