Jak objawia się ADHD u osoby dorosłej? Porozmawiajmy o popularnych symptomach
Z MIASTA
materiał zewnętrzny
2024-10-24 20:20
190
W zdecydowanej większości przypadków ADHD jest utożsamiane z chorobą występującą wyłącznie u dzieci. Czy słusznie? Niekoniecznie! Warto odnotować, że coraz więcej dorosłych Polaków boryka się z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej, potrafiącym utrudniać codzienne funkcjonowanie. Podejrzewasz, że tego typu spektrum pojawiło się właśnie u Ciebie? Wizyta u lekarzy z pewnością będzie doskonałym rozwiązaniem. Wcześniej jednak warto poznać popularne objawy ADHD, które mogą pojawić się u osób już pełnoletnich. Zapraszamy do lektury artykułu, w jakim skupiamy się na tym problemie. Przedstawiamy kilka najczęściej występujących oznak tego zaburzenia.
Rozpoznanie zaburzenia ADHD u dorosłego: na co koniecznie zwrócić uwagę?
Tak na dobrą sprawę zdecydowaną większość objawów zespołu nadpobudliwości psychoruchowej można zaobserwować podczas codziennego funkcjonowania. Pełnoletnie osoby ze stwierdzonym zaburzeniem ADHD mają trudności ze słuchaniem, skupieniem swojej uwagi oraz z odpowiednio dopasowaną organizacją czasu pracy bądź nauki. Do najpopularniejszych symptomów zalicza się również zapominalstwo, regularne gubienie rzeczy prywatnych bądź brak przywiązywania się do szczegółów. Eksperci ze Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Seksuologicznej podkreślają też częste występowanie specyficznych nawyków ruchowych. Do takiej grupy zaliczymy chociażby nerwowe obgryzanie paznokci, rysowanie na kartce w trakcie rozmowy z drugą osobą, wybijanie rytmów palcami o biurko lub nawet energiczne poruszanie nogami w pozycji tylko teoretycznie statycznej. Jak sama nazwa schorzenia wskazuje, osoby zdiagnozowane charakteryzuje wzmożona impulsywność oraz potrzeba nieustannego przebywania w ruchu. Więcej sprawdzonych objawów zespołu nadpobudliwości psychoruchowej możesz znaleźć w artykule na stronie spps.pl. Jest to miejsce zaufane dla każdego, kto podejrzewa występowanie ADHD u siebie bądź u swoich bliskich. Stwierdzenie takiego zaburzenia u osoby dorosłej nie jest już niczym nowym.
Podpowiadamy, jak wygląda leczenie ADHD stwierdzonego u osoby dorosłej
Kiedy objawy oraz wizyta u specjalistów potwierdzają występowanie ADHD u osoby pełnoletniej, rekomendujemy natychmiastowe rozpoczęcie leczenia. Po pierwsze – jest ono możliwe, a po drugie – daje ono satysfakcjonujące efekty w zdecydowanej większości przypadków. Wielowymiarowa i indywidualnie dopasowana terapia lecząca ADHD stanowi połączenie psychoterapii, edukacji oraz leczenia medykamentami przepisywanymi na receptę. Nadrzędnym celem specjalistów w takich przypadkach jest przywrócenie Pacjentowi radości z życia oraz wyzbycie się najdokuczliwszych zachowań. Dla jednego będzie to brak możliwości skupienia uwagi, dla drugiego nerwowe ruchy i potrzeba wykonywania nieustannej aktywności. Czas takiego leczenia jest trudny do określenia. Uzależniony jest on stricte od Pacjenta, efektów terapii oraz obranych metod przez specjalistów.