Nowe ZIT-y, tzn. 38 mln euro dla gorzowskiego MOF-u
Z MIASTA
red.
2024-07-22 11:36
9010
Są podpisy pod symbolicznym czekiem dla porozumienia samorządowego Gorzowa i sąsiednich gmin. Chodzi o kolejne tzw. ZIT-y dla podregionu gorzowskiego.
Porozumienie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Gorzowa samorządów zostało przypieczętowane 18 lipca w Gorzowskim Ośrodku Technologicznym. – To finału długiego procesu, który przygotowywaliśmy przez kilka ostatnich lat. Pamiętają państwo pierwsze rozmowy, które miały miejsce ponad trzy lata temu, kiedy zaczęliśmy dyskutować o algorytmie, który zarząd województwa chciał zaproponować samorządom po to, by proces wydawania funduszy unijnych w jak największym stopniu upodmiotowił samorządy lokalne i dał państwu szansę na zrealizowanie wielu projektów, które będą bardzo blisko mieszkańców. Jesteśmy 20 lat w Unii Europejskiej i chcielibyśmy, żeby wszyscy mieszkańcy województwa lubuskiego w tych najodleglejszych zakątkach poczuli, że są beneficjentem tego ogromnego procesu modernizacyjnego. A to państwo najlepiej wiedzą, czego oni naprawdę potrzebują, czego pragną, o czym marzą. Po to właśnie wymyśliliśmy taki sposób działania, aby wszystkie gminy województwa lubuskiego były objęte tego typu wsparciem – mówił marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.
Unijne miliony na dziesiątki inwestycji
W ramach porozumienia samorządy sporządziły listę 68 inwestycji, które mają być finansowane z przeznaczonych dla nich środków. Są to zadania polegające np. na rozwoju e-usług w gminach, budowie obiektów małej retencji i magazynów energii, tworzeniu ścieżek rowerowych i szlaków turystycznych czy projekty społeczne dotyczące dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym.
Samorządy mogą pozyskać więcej środków na swoje inwestycje, biorąc udział w konkursach w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego.
Współpraca jest siłą samorządów
– Naszą siłą jest nasza jedność. Mówi się, że pieniądze dzielą, a nas połączyły – stwierdził prezydent Gorzowa, Jacek Wójcicki. – Idea Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego daje nam możliwości współpracy i wymiany środków. Oczywiście nie byłoby tego, gdyby nie nasi współpracownicy, którzy zbudowali strategię ZIT-u. Dziękuję za współpracę z urzędnikami urzędu marszałkowskiego. Przed nami 38 mln euro do wydania. Wiemy, jak dobrze je wydać i chcemy pokazać, że jesteśmy dobrzy w wydawaniu. Każdą złotówkę i każde euro oglądamy dwa razy. Bardzo serdecznie dziękuję przede wszystkim naszym partnerom, bo to serce północy województwa – dodał prezydent.
– Jestem niezmiernie szczęśliwa, że będę mogła realizować kolejne inwestycje, na które oczekują mieszkańcy. Dziękuję za to, że jesteśmy razem w MOF-ie i będziemy mogli realizować kolejne zadania – mówiła Anna Mołodciak, wójt gminy Kłodawa.
– Nigdy w pojedynkę nie osiągnie się tyle, co w grupie. Dlatego cieszymy się, że nie będziemy realizowali inwestycji odrębnych, tylko w partnerstwie. Dziękuję i deklarujemy, że jako Strzelce Krajeńskie wykorzystamy te pieniądze prawidłowo, by służyły one mieszkańcom – mówił Mateusz Feder, burmistrz Strzelec Krajeńskich.
W symbolicznym podpisaniu porozumienia uczestniczyli również burmistrz Witnicy Agnieszka Chudziak, burmistrz Skwierzyny Wojciech Kowalewski, wójt Bogdańca Tomasz Kwiatkowski, sekretarz gminy Deszczno Tadeusz Koper, wójt gminy Lubiszyn Artur Terlecki oraz wójt gminy Santok Józef Ludniewski.
W wydarzeniu wzięli udział także przewodnicząca sejmiku lubuskiego Anna Synowiec, poseł Krystyna Sibińska, wiceprezydent Gorzowa Izabela Piotrowicz, dyrektor departamentu instytucji zarządzającej Sylwia Pędzińska wraz z zastępczynią Agnieszką Zatorską, radny województwa lubuskiego Hubert Harasimowicz, zastępca dyrektora biura zamiejscowego urzędu marszałkowskiego Maciej Buszkiewicz oraz przewodniczący rady miasta Gorzowa Robert Surowiec,
Ile dla Gorzowa?
Do Gorzowa trafią kolejne środki ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. To ponad 22 mln euro z kwoty prawie 38 mln euro, przyznanej dla całego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, jaki Gorzów tworzy razem z 10 lubuskim samorządami z północy regionu.
Prezydent Wójcicki nie ukrywa, że Gorzów czekał na to wsparcie i ma dokładnie zaplanowane wydatkowanie przyznanych środków. – Największa część tej kwoty zostanie przeznaczona na uzbrojenie terenów inwestycyjnych dla małych i średnich przedsiębiorstw. Chcemy przygotować podobny teren, jak ten, który został już w całości sprzedany przy ulicach Dobrej i Miłej – podkreślił.
W dalszej kolejności będą realizowane inwestycje związane ze zmianą klimatu, tj. budową zbiorników retencyjnych, zagospodarowaniem terenów parkowych i zielonych w mieście, dodatkowo miasto wybuduje kolejne ścieżki rowerowe i szlaki piesze. Dokumentacja dotycząca wielu inwestycji w Gorzowie jest już gotowa, a zatem po środki będzie można sięgnąć już niebawem. Jak przewiduje prezydent miasta, pierwsze prace z wykorzystaniem środków z nowego rozdania Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych powinny ruszyć w przyszłym roku.
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to forma współpracy samorządów współfinansowana ze środków Funduszy Europejskich. Partnerstwa miast i otaczających je gmin oraz władze województw wspólnie ustalają cele i wskazują inwestycje niezbędne do ich osiągnięcia. Środki na ich realizację pochodzą z Regionalnego Programu dla województwa lubuskiego. Formuła ta umożliwia wyjście poza sztywne granice administracyjne samorządów, co przełoży się na większe oddziaływanie realizowanych wspólnie przedsięwzięć.
Miejski Obszar Funkcjonalny Gorzów tworzą Gorzów wraz z: Deszcznem, Kłodawą, Santokiem, Bogdańcem, Lubiszynem, Witnicą, Kostrzynem, Skwierzyną i Strzelcami Krajeńskimi; partnerem MOF jest również Powiat Gorzowski.
Komentarze: