Ważne wydarzenie w szkole w Ulimiu [FOTO]
Z MIASTA
ao
2024-06-10 15:28
11730
Od dziś podstawówka w Ulimiu nosi zaszczytne imię Niedźwiedzia Wojtka. Nie ma takiej drugiej w całej Polsce. Nadanie imienia to ważne wydarzenie dla społeczności szkolnej. Świętowanie potrwa dwa dni.
Warto wiedzieć, że Wojtek został przygarnięty jako mały niedźwiedź przez polskich żołnierzy w Iranie w 1942 roku. Wędrował z armią generała Władysława Andersa przez Bliski Wschód, a następnie znalazł się we Włoszech, uczestnicząc w wyzwoleniu Monte Cassino, a później Ankony i Bolonii, gdzie pomagał żołnierzom w noszeniu ciężkich skrzyń z amunicją artyleryjską. Niedźwiedź z pociskiem w łapach stał się znakiem 22. Kompanii, który pojawił się na samochodach wojskowych, proporczykach i mundurach żołnierzy. Stał się również symbolem historii walk 2. Korpusu, z którą to jednostką przeszedł cały szlak bojowy z Iranu przez Irak, Syrię, Palestynę, Egipt do Włoch, a po demobilizacji do Wielkiej Brytanii. Wojtek stał się nie tylko maskotką, a ostatecznie oficjalnym żołnierzem Polskich Sił Zbrojnych. Generał Władysław Anders mianował Wojtka kapralem, niedźwiedź miał swój numer służbowy i książeczkę wojskową. Po demobilizacji polskich oddziałów znalazł się w ZOO w Edynburgu, gdzie odwiedzali go przyjaciele z wojska i gdzie w 1963 roku zakończył życie.
Szkoła w Ulimiu zdecydowała się na takiego patrona, aby przekazać uczniom wartości, z którymi Niedźwiedź Wojtek się kojarzy, takie jak współpraca, odwaga oraz przyjaźń. Niedźwiedź Wojtek jest symbolem ducha walki, jednocześnie inspirując uczniów do bycia odważnymi, pomocnymi i gotowymi do pokonywania przeciwności. Szkoła Podstawowa w Ulimiu chce te wartości promować, między innymi dzięki niezwykłej historii przyjaźni z żołnierzami, którą tworzył Niedźwiedź Wojtek.
Szkoła w Ulimiu stała się pierwszą szkołą w Polsce imienia Niedźwiedzia Wojtka. Jego historia jest nie tylko niecodzienna, ale także wzruszająca. Poznając jego dzieje, opowiadamy o wolności, o szlakach nadziei, którą nieśli Polacy w Europie w czasie II wojny światowej.
Od początku roku szkolnego 2023/24 rozpoczęto przygotowania do nadania imienia szkole. Jedną z propozycji był Niedźwiedź Wojtek i po przeprowadzeniu głosowania całej społeczności szkolnej wyłoniono właśnie tę kandydaturę.
W ramach popularyzacji postaci patrona w szkole odbyły się spotkania z:
- Sybirakami z Oddziału w Gorzowie,
- przedstawicielami Towarzystwa Pamięci Powstańców Wielkopolskich 1918/1919 Koło Gorzów,
- Łukaszem Wierzbickim, autorem książki „Dziadek i niedźwiadek”,
- w ramach projektu: Przystanek Historia - IPN Oddział w Szczecinie przygotowano przedstawienie „Historia Misia Wojtka”.
Patronami honorowymi uroczystości są: MEN, MON, Wojewoda Lubuski, Urząd Gminy Deszczno, IPN Oddział w Szczecinie, Lubuski Kurator Oświaty, Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie, Towarzystwo Pamięci Powstańców Wielkopolskich 1918/1919 Koła Gorzów, Związek Sybiraków w Gorzowie, Fundacja Wojtek Scotland z Edynburga.
Oficjalne nadanie szkole imienia i sztandaru przewidziane jest dziś, 10 czerwca w czasie
uroczystości w Teatrze im. Juliusza Osterwy od 17.00.
Wśród gości specjalnych: podsekretarz stanu, wiceminister edukacji – Izabela Ziętka, Aileen Orr – szkocka autorka książek o Niedźwiedziu Wojtku, założycielka Fundacji Wojtek Scotland oraz Ewelina Łukaszek – development manager szkoły polskiej „Szkoły bez Granic im. Niedźwiedzia Wojtka” w Szkocji z oddziałami w Edynburgu i Livingstonu.
Na świętowanie zaplanowano dwa dni: 10 i 11 czerwca. 10 czerwca od 12.00 do 13.30 w Szkole Podstawowej w Ulimiu uroczysty apel, rozstrzygnięcie konkursu „Niedźwiedź Wojtek – mój przyjaciel”, odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz piknik szkolny. Z kolei 11 czerwca, jutro od 9.00 Msza Św. w Kościele Parafialnym – poświęcenie sztandaru. Potem przemarsz do szkoły, a od 10.30 do 13.00 piknik szkolny.
poniżej fotorelacja z dzisiejszej uroczystości w szkole Ulimiu
Komentarze: