Jak sprowadzić zabytkowe auto ze Stanów Zjednoczonych?
Z MIASTA
artykuł sponsorowany
2024-04-24 22:11
509
Zabytkowe samochody amerykańskie cieszą się ogromnym zainteresowaniem kolekcjonerów. Chcesz sprowadzić auto zza oceanu? Nie jesteś pewien, jak zorganizować transport? Odpowiedzi na te pytania poznasz w dzisiejszym artykule!
Amerykańskie samochody z lat 50-80 XX wieku zachwycają niepowtarzalnym designem, przywodzącym na myśl luksus i ponadczasową klasę. Samochody z USA odznaczają się przy tym wyjątkową odpornością i wytrzymałością, która dodatkowo zachęca do kupna. Ekstrawaganckie projekty z duszą stały się marzeniem licznych miłośników motoryzacji i kolekcjonerów. Już dziś dowiedz się, jak sprowadzić wymarzone auto z Ameryki!
Ile kosztuje sprowadzenie zabytkowego samochodu z USA?
Wielu osobom sprowadzenie samochodu z USA kojarzy się z wysokimi opłatami i kosztami administracyjnymi. Pamiętaj jednak o tym, że pojazdy starsze niż 30 lat zostały zwolnione z cła i akcyzy. Jednocześnie obowiązuje je niższy próg podatku VAT, wynoszący 7%, zamiast standardowych 19%. Sam koszt samochodu zależeć będzie od wybranego modelu oraz stanu zachowania. Cena auta może wahać się od kilku do kilkunastu tysięcy.
Należy pamiętać również o dodatkowych kosztach związanych z licytacją pojazdu oraz transportem. Weź pod uwagę także cenę holowania samochodu na terenie Stanów Zjednoczonych. Pojazd zostanie bowiem dostarczony do docelowego portu, w którym konieczne będzie wynajęcie kontenera. Warto podkreślić w tym miejscu, że często bardziej opłaca się kupić dwa auta w tym samym czasie.
W jaki sposób zorganizować transport zabytkowego auta ze Stanów Zjednoczonych?
Jeśli nie masz doświadczenia w samodzielnym kupowaniu samochodów za granicą, skorzystaj z pomocy licencjonowanego dealera. Pośrednicy mogą reprezentować Cię w zamkniętych licytacjach na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady. W ten sposób zyskujesz większą szansę na znalezienie wymarzonego modelu pojazdu. Firma zajmie się dodatkowo organizacją transportu na terenie Ameryki i Europy.
Pośrednik zadba przy tym o wszelkie kwestie administracyjne, dzięki czemu zyskasz pewność, że Twój nowy samochód nie będzie mieć problemów z przekroczeniem granicy. Podczas wyboru firmy kieruj się przede wszystkim doświadczeniem oraz wieloletnią działalnością na rynku. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zweryfikuj portfolio oraz opinie byłych klientów.
Rejestracja i modyfikacja pojazdu
Po sprowadzaniu pojazdu zadbaj o resztę formalności. Aby zarejestrować pojazd z USA, będziesz potrzebować kompletu dokumentów przetłumaczonych przez tłumacza przysięgłego. Podczas planowania kosztów uwzględnij także ewentualną potrzebę modyfikacji. Amerykańskie samochody mogą wymagać dostosowania do polskich i europejskiej standardów ruchu drogowego.
Remontów i przeróbek możesz uniknąć jeśli zarejestrujesz pojazd jako zabytek. Działanie to jest możliwe w przypadku samochodów starszych niż 25 lat, które w ponad 75% zachowały oryginalne części. Warto pamiętać, że model nie może być produkowany od co najmniej 15 lat.