Jakie są najczęstsze sposoby na oszustwa nieruchomościowe?
Z MIASTA
materiał partnera
2023-03-27 19:52
783

Rynek obrotu nieruchomościami może być polem do nadużyć. Aby chronić się przed nieuczciwymi praktykami, trzeba wiedzieć, na czym polegają najpopularniejsze z nich oraz znać zakres możliwości, dzięki którym można zminimalizować ryzyko oszukania nas podczas zakupu czy sprzedaży domów i mieszkań
Fałszowanie dokumentów
Fałszerstwa dokumentów to inaczej ich podrabianie, przerabianie ich treści czy też nanoszenie na nie nieprawdziwej daty sporządzenia. Jeśli mamy do czynienia ze sfałszowaną dokumentacją, rzeczywisty stan techniczny domu może różnić się od tego, co można przeczytać w dokumentach. Nieprawdziwe dane w dokumentacji mogą dotyczyć nawet samych danych osobowych sprzedawcy bądź kupującego. Jeżeli ktoś podaje się za właściciela domu, legitymując się takimi samymi danymi, jakie widnieją w księdze wieczystej, kupujący w rzeczywistości może przekazać pieniądze osobie, która w żaden sposób nie jest związana z daną nieruchomością. Kupujący zwyczajnie może więc stracić środki finansowe. Jest szansa, że notariusz rozpozna, że dokument, np. dowód osobisty, został sfałszowany. W potwierdzeniu tożsamości może też pomóc agencja detektywistyczna.
Posługiwanie się sfałszowanymi dokumentami to wg prawa karnego składanie fałszywych oświadczeń. W takiej sytuacji rozpoczęte musi być stosowne śledztwo. W jego wyniku dojdzie do ustaleń, na podstawie których sąd rozstrzyga o losie fałszerza. Oszustowi grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia jej nawet na 5 lat.
Zatajenie wad nieruchomości
Jako wadę budynku można rozumieć jego właściwość, która utrudnia korzystanie z tego budynku zgodnie z przeznaczeniem lub obniża estetykę nieruchomości. Zdarza się, że ukryta wada utrudnia czynności konserwacyjne nieruchomości. Mówimy o zatajeniu wad, jeśli właściciel wiedział o nich i celowo o nich nie poinformował. Kiedy wada zostaje odkryta i kupujący próbuje dochodzić swoich praw, często spotyka się z tłumaczeniem sprzedającego, jakoby o wadzie nie wiedział lub jakoby w ogóle wcześniej nie istniała. Nie zawsze jest to zgodne z rzeczywistością. Dlaczego oszust próbuje ukryć prawdę? Ponieważ kupujący ma prawo do żądania naprawy usterki, a nawet odstąpienia od umowy.
Jak dochodzić swoich praw? Można powołać prywatnego rzeczoznawcę, który wykona ekspertyzę, nie bez znaczenia mogą być też zeznania świadków, którzy potwierdzą istnienie wady, zanim doszło do sprzedaży nieruchomości. Dotarcie do nich może być trudne, dlatego dobrzy specjaliści, tacy jak Detektyw Spark, mogą okazać się wsparciem w odnalezieniu właściwych osób. Ostatnie słowo będzie miał oczywiście biegły sądowy.
Nieuczciwy pośrednik
Ofiarą oszustwa może też paść sprzedający. Działanie na szkodę sprzedającego może polegać na doprowadzeniu go do niekorzystnego rozporządzenia nieruchomością przez wprowadzenie go przez pośrednika w błąd. Pośrednik nieruchomości tym samym wykorzystuje czyjąś niewiedzę. Przykładem może być sytuacja, kiedy wycenia nieruchomość na mniej wartą, niż jest to w rzeczywistości i namawia właściciela do złożenia oferty sprzedaży nieruchomości poniżej jej realnej wartości rynkowej. Choć może wynikać to z braku odpowiednich kompetencji pośrednika, może również być sposobem na oszukanie osób, które pragną sprzedać dom czy mieszkanie. Powodów oszukiwania może być masa — od chęci ubicia targu na atrakcyjnych warunkach „dla znajomego”, aż po potrzebę odnoszenia sukcesów pod względem liczby przeprowadzonych transakcji (im tańsza nieruchomość, tym większa szansa na szybkie znalezienie nowego nabywcy). W skrajnych sytuacjach pośrednik nieruchomości może działać całkowicie nielegalnie, a wynajęcie dobrego detektywa, jak Detektyw Sektor, może być jednym z narzędzi, które pomagają w walce z przestępczością w branży nieruchomości.
Osoby, które padły ofiarą oszustw nieruchomościowych, w wyniku których utraciły swoje pieniądze, podejmują próby odzyskania środków finansowych i zrekompensowania poniesionej szkody. Współpracują z organami ścigania, które prowadzą śledztwo w sprawie oszustwa. Część tego procesu to ustalenie majątku oszustów i zabezpieczanie go na rzecz pokrzywdzonych.