Kilka słów o sprężarce śrubowej
Z MIASTA
materiał partnera
2022-10-19 23:46
479

Sprężarka śrubowa to po prostu kompresor śrubowy, znajdujący zastosowanie w przemyśle, budowie, na kolei. Sprawdźmy, jak działa i gdzie go wykorzystać. Najpierw jednak powiedzmy, czym są kompresory.
Czym są kompresory?
To specjalistyczne urządzenie, które pozwala regulować ciśnienie (mierzone w barach), najczęściej składa się z cylindra oraz tłoków wprawianych w ruch i generujących moc przechodzącą następnie na przekładnie zasilające narzędzia pneumatyczne. Kompresory sklep oferuje wiele tego typu narzędzi, najczęściej do użytku domowego, do prostych napraw garażowych, do ogrodów i warsztatów. Po podpięciu urządzenia do pojemnika może on zwiększyć ciśnienie dowolnego gazu (zazwyczaj powietrza) i zasilić narzędzia pneumatyczne (gwoździarki, pistolety śrubowe, pistolety lakiernicze, atomizery, wiertarki i wkrętarki, szlifierki, klucze pneumatyczne), wtaczać gaz do butli, pompować powietrze do kół samochodów i rowerów. Kompresory dzielą się na dwa zasadnicze rodzaje: olejowe i bezolejowe. Te pierwsze do działania wykorzystują olej potrzebny do smarowania tłoków, drugie – lżejsze, sprawdzone w wypadku prostszych zadań – potrzebują powietrza.
Zalety sprężarki śrubowej
Jak już zostało napisane, sprężarka śrubowa to kompresor, niezwykle wydajny, praktycznie niezawodny (może pracować dłuższy czas bez przerw) o prostej obsłudze – w tym zdalnej, może generować ciśnienie nawet do piętnastu barów i stale je utrzymywać. Ich zaletą jest szczelność oraz fakt, że nie nagrzewają się tak łatwo, co można uznać za pozytywny aspekt ekologiczny. Zaletą jest też jak największa kompaktowość przy jak największej maksymalizacji wydajności. Wysokie parametry tych modeli sprawiają, że znacznie przewyższają one możliwości kompresorów, których sercem układu są tłoki. Ale jak właściwie działa sprężarka śrubowa?
Jak działa sprężarka śrubowa?
Otóż centrum budowy takiego kompresora jest moduł śrubowy. Co to oznacza? Otóż powietrze (lub inny gaz) ulegają sprężeniu wraz ze zmniejszeniem przestrzeni między śrubami, które się obracają.
Po zassaniu gazu przepływa on przez kwietniki, gdzie następuje sprężenie powietrza i zmniejszenie przestrzeni między nimi. Praca urządzenia przebiega płynnie i cicho, dzięki zaś wykorzystaniu filtrów następuje zmniejszenie emisji strumienia spalin.
Cechy sprężarki śrubowej
Na rynku spotykamy sprężarki śrubowe:
-
wolnostojące (bez zbiornika) lub ze zbiornikiem umieszczonym bezpośrednio na kompresorze,
-
pracujące cicho,
-
ze wbudowanymi filtrami zapewniającymi różne klasy czystości powietrza.
Na czym polega odpowiednia konserwacja?
Choć są niezwykle wydajne, sprężarki śrubowe potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, by działać jak najdłużej i jak najlepiej. Potrzebują odpowiedniego oleju o określonej klasie lepkości czy temperaturą płynięcia.
Pierwsza cecha warunkuje płynność pracy (im większa praca, tym wyższa temperatura. Przy wyższej temperaturze olej pokrywający wirniki staje się bardziej płynny). Przyjmuje się, że dla sprężarek śrubowych klasa lepkości powinna wynosić 68.
Temperaturą płynięcia nazywamy maksymalnie najniższą temperaturę, w której olej jeszcze płynie. Istotna jest też temperatura zapłonu oleju – czyli temperatura (maksymalnie najniższa), przy której opary ulegają zapaleniu. Dla kompresorów śrubowych wynosi ona 210 stopni Celsjusza.
Jak zatem widać, zakup odpowiedniego urządzenia i jego konserwacja mogą być niezłą gratką. W takiej sytuacji warto dopytać sprzedawcy, co dokładnie by polecił.