Obok tej historii nie da się nie zatrzymać
Z MIASTA
ao
2022-05-12 11:20
7470

Jutro od 16.30 w Bibliotece Herberta spotkanie autorskie z Anną Smółką i Agnieszką Rybak – panie przygotowały cykl ośmiu reportaży pod wspólnym tytułem „Kresy. Ars moriendi”. Książka ukazała w 2020 roku – teraz, po pandemii, warto się zobaczyć i o niej porozmawiać…
„Kresy. Ars moriendi” to reporterska opowieść o końcu, zapadaniu się w niepamięć, polskości na Kresach. Takie spotkanie w Gorzowie to przemyślany zabieg – m.in. tu miały swój finał tułaczki tysięcy kresowiaków, stąd to m.in. tu pamięć o kresach jest jeszcze silna.
Autorki odkrywają zapomniane postacie – rodzonego brata pierwszego polskiego prezydenta Gabriela Narutowicza, który opowiedział się za niepodległą Litwą, i zdarzenia – zmianę polskich granic wschodnich w 1951 roku. Tropią zagadkę śmierci rodziny Skirmuntów na Polesiu i znikania szczątków bohaterów z Cmentarza Orląt Lwowskich w latach 70. XX wieku. Śledzą dzieje polskiej rodziny z Berdyczowa podczas „operacji polskiej NKWD”. I tragiczny koniec kresowego Drzymały, który uparł się zostać w swoim domu na Wileńszczyźnie po II wojnie światowej. Autorki dotarły do nieznanych dokumentów. Odwiedziły każde z opisywanych miejsc.
Spotkanie z autorkami cyklu ośmiu reportaży „Kresy. Ars moriendi”
Biblioteka Herberta – 13 maja (piątek), g. 16.30, w sali 102 (I piętro)
Anna Smółka
pisarka, absolwentka historii, w latach 2012–2016 doradca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, autorka Między wolnością a pokojem. Zarys historii Ruchu „Wolność i Pokój”.
Agnieszka Rybak
dziennikarka, nauczycielka, ukończyła filologię polską na UW, pracowała m.in. w „Polityce”, „Rzeczpospolitej”, „Newsweeku”, „Do Rzeczy”, autorka wywiadów rzek z Ludwikiem Dornem i Pawłem Dangelem.
Mamy informację, że podczas spotkania „Kresy. Ars moriendi” będzie dostępna.
liczba stron: 672
data premiery: październik 2020
Komentarze: