III gala „Zawodowców w Gorzowie”
Z MIASTA
info. um
2020-02-26 10:48
17300
Podsumowania realizacji jednego z najważniejszych projektów edukacyjnych w Gorzowie dokonali jego uczestnicy, opiekunowie i partnerzy. We wtorek w Teatrze im. Juliusza Osterwy III gala „Zawodowcy w Gorzowie”. To co roku okazja do prezentacji efektów projektu.
– Gorzów to centrum kształcenia zawodowego w regionie. Udowadniamy to od 2016 roku, kiedy rozpoczęliśmy realizację „Zawodowców”. Co roku korzysta z niego kilka tysięcy gorzowskich uczniów i setki nauczycieli. To oni, ich zapał i entuzjazm w działaniu są gwarantem dobrego rozwoju miasta – podkreślił podczas powitania prezydent Jacek Wójcicki.
Prezydent miasta wyraził zadowolenie z obecności w projekcie tak wielu strategicznych partnerów, wymieniając m.in. Zachodnią Izbę Przemysłowo Handlową, Akademię im. Jakuba z Paradyża, Lubuski Klaster Technologiczny, Lubuską Organizację Pracodawców i wielu innych, bez których wsparcia i zaangażowania, realizacja projektu na tak wysokim poziomie nie byłaby możliwa.
W tym roku gala była wyjątkowa. Przed ponad miesiącem rozpoczął się proces, który jest jednym z kluczowych dla „Zawodowców”. Chodzi o budowę Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu, w którym swoją siedzibę znajdzie większość gorzowskich szkół zawodowych. – To już ostatnia prosta. Mamy bowiem doskonale wyposażone sale, świetnie przygotowanych nauczycieli, teraz oni wszyscy będą mieli najlepsze warunki do nauki i pracy – podkreślił Jacek Wójcicki.
Utworzenie Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu to odpowiedź na wyzwania współczesnego rynku pracy i rozwój nowoczesnych technologii. CEZiB to połączenie potencjału i zasobów kilku placówek: Zespołu Szkół Mechanicznych, Zespołu Szkół Budowlanych i Samochodowych oraz Centrum Kształcenia Zawodowego. Dodatkowo utworzone zostanie Centrum Poradnictwa Zawodowego i Informacji Zawodowej, Centrum Współpracy z Pracodawcami i Inwestorami.
CO-ACTION AWARD – najbardziej aktywny pracodawca
Uroczystsza gala „Zawodowców” podzielona została na dwie części. Podczas pierwszej wręczono nagrodę dla najaktywniejszego partnera „Zawodowców”: CO-ACTION AWARD, druga to pokaz umiejętności zawodowych wszystkich szkół objętych projektem w Gorzowie, a jest ich 10.
W tym roku najbardziej aktywnym spośród pracodawców okazało się „Centrum Ogrodnicze Grzegorz Pintal”. Nagrodę dla pracodawcy wręczyli członkowie kapituły: wiceprezydent Gorzowa Małgorzata Domagała, Stanisław Owczarek z Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz poseł na Sejm RP Krystyna Sibińska.
Najlepsi zawodowcy w Gorzowie są z „Ekonomika”
Młodzież z gorzowskich szkół zawodowych, w kilkuminutowych programach, prezentowała pokaz umiejętności zawodowych. Te oceniali przedstawiciele pracodawców i partnerów projektu, a następnie w specjalnym głosowaniu docenili te, które zostały najlepiej przygotowane. I tak zwycięzcami w tej konkurencji okazał się Zespół Szkół Ekonomicznych, drugie miejsce zajęli uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych, trzeci na podium byli uczniowie „Gastronomika”. W głosowaniu publiczności zwyciężyli również uczniowie z „Ekonomika”. Swój pokaz oparli o hasło etyki w reklamie i marketingu. Samodzielnie przygotowali film oraz scenkę rodzajową.
Nagrody dla zwycięzców ufundowali: Lubuskie Kuratorium Oświaty Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa, INNEKO, Oddziału HOLDING-ZREMB w Gorzowie, IMAGE – profesjonalne systemy audiowizualne oraz gorzowski oddział PGE – Energia Ciepła, K-SSSE i Festo Didactic. Wśród nagród był telewizor, laptop, projektor oraz inne pomoce dydaktyczne dla szkół.
„Zawodowcy 2.0” duma Gorzowa
Projekt Zawodowcy w Gorzowie 2.0 jest współfinansowany ze środków unijnych. Na jego realizację przeznaczono łącznie ponad 17 milionów złotych. Realizowany jest w partnerstwie z Zachodnią Izbą Przemysłowo-Handlową w Gorzowie Wielkopolskim, Profi Biznes Group Sylwia Karina Majewska, Wojewódzkim Zakładem Doskonalenia Zawodowego i Akademią im. Jakuba z Paradyża. Sukces przedsięwzięcia polega na realizacji działań projektowych we współpracy z pracodawcami, dzięki czemu są one innowacyjne i praktyczne.
Do tej pory udział w projekcie wzięło 4 400 osób, w tym ponad 60 nauczycieli. Uczestnicy biorą udział w kursach, warsztatach i wizytach studyjnych, a nauczyciele również w studiach podyplomowych i szkoleniach. Zawodowcy do tej pory kształcili się przez ponad 5 tysięcy godzin na kursach i warsztatach. Otrzymali ponad tysiąc zaświadczeń lub certyfikatów. Za staże i praktyki uczniom wypłacono blisko 400 tysięcy zł. „Zawodowcy w Gorzowie” to także innowacyjne działania związane z kształtowaniem umiejętności Long Life Learning.
Zmieniły się także nasze szkoły. W „Ekonomiku” powstała pracownia profesjonalnej reklamy, są w niej nowe komputery, aparaty i kamery, w Technikum nr 8 powstała pracownia animacji zabaw, w „Odzieżówce” są drukarki 3D, a w „Chemiku” laboratorium EKO-KREM. W „Mechaniku” powstała nowa pracownia – TSL, a w Centrum Kształcenia Zawodowego aż trzy nowoczesne pracownie. Łącznie na wyposażenie nowoczesnych pracowni wydano ponad 4 miliony, a w planach są kolejne inwestycje.
III galę „Zawodowców 2.0” w Gorzowie patronatem merytorycznym objęła Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa, Lubuska Organizacja Pracodawców, Lubuski Klaster Metalowy oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, a honorowym patronatem wydarzenie objęła marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak oraz lubuski kurator oświaty Ewa Rawa.
Komentarze: