Polacy z apetytem na inteligentne domy. Czy wiedzą, ile to kosztuje?
Z MIASTA
materiał partnera
2019-10-25 14:56
2468
Elektronika rozwija się nieustannie i jest przez to coraz tańsza. Wpływa to znacząco na ceny urządzeń składających się na tzw. inteligentne domy. Automatyka sterująca oświetleniem i rozmaitymi urządzeniami domowymi staje się coraz popularniejsza także w Polsce, ponieważ jest już dostępna cenowo dla większości posiadaczy budynków.
Inteligentny dom to czujniki i sterowniki
Niewielkie i łatwe w montażu urządzenia mogą zadbać o bezpieczeństwo i komfort. Od wielu lat znane są choćby czujniki antywłamaniowe, reagujące na nieautoryzowane otwarcie drzwi lub okien, wywołujące alarm akustyczny, a nierzadko też powiadamiające właścicieli budynku i agencję ochrony. Dziś czujniki antywłamaniowe są w stanie przekazywać wiadomość na telefon komórkowy lub tablet użytkownika. Coraz powszechniejsze stają się kamery, które nieustannie monitorują wnętrze i okolice domu, a także rejestrują obraz i dźwięk.
Czujniki mogą też wykryć ulatnianie się gazu lub obecność czadu w powietrzu. Reagują na zmiany temperatury. Są w stanie współpracować z układem sterowania klimatyzacji i ogrzewania, aby temperatura utrzymywała się na zaprogramowanym poziomie. Pozwala to m.in. oszczędzać pieniądze poprzez redukcję mocy ogrzewania i klimatyzacji w czasie nieobecności domowników. Takie oszczędności powodują, że inwestycja w inteligentny dom z czasem się zwraca. Warto dowiedzieć się więcej z tekstu „Inteligentny dom: jak zapewnić świeże powietrze i odpowiednią temperaturę, przyjazne oświetlenie?”.
Oświetlenie czujnikiem i pilotem sterowane
Kolejne oszczędności poczynić można dzięki automatyce sterowania oświetleniem, ale nie tylko. Nowoczesne oświetlenie LED-owe może współpracować z fotowoltaiką, a więc zużywać energię pozyskaną z promieni słonecznych. Łatwy, zdalny dostęp do sterowania oświetleniem ułatwia jego wyłączanie, skoro nie trzeba w tym celu wstawać i iść do ściennego wyłącznika – wystarczy smartfon lub pilot.
Czujniki ruchu dbają z kolei o to, by oświetlenie schodów, ścieżki prowadzącej na ganek czy garażu uruchamiało się tylko wtedy, gdy ktoś znajdzie się w pobliżu. Dzięki temu użytkownik oszczędza spore kwoty. Jeżeli woli, by określone miejsca na posesji były po zmroku oświetlone cały czas, może zastosować czujniki zmierzchowe albo programowanie, które włączy i wyłączy światło o określonych porach.
Kolejną zaletą inteligentnego domu jest możliwość symulowania obecności domowników poprzez zapalanie i gaszenie świateł o ustalonych lub losowo wybieranych porach. To samo dotyczy rolet: ich podnoszenie i opuszczanie to nie tylko przyczynek do regulowania temperatury w domu, ale i sygnał (także dla potencjalnych włamywaczy), że ktoś w nim przebywa.
Inteligentny dom nie musi powstawać od razu
System Extra Life – Zamel.com jest tak zaprojektowany, że nie trzeba go instalować od razu. Można zacząć od paru modułów i stopniowo dodawać kolejne, jeśli jest taka potrzeba. Oznacza to rozłożenie kosztów w czasie. Co więcej, kolejne instalacje są praktycznie bezinwazyjne: system wykorzystuje połączenia bezprzewodowe, nie trzeba więc ingerować w już istniejącą sieć elektryczną budynku, kuć ścian itp.
Przykładem mogą być oprawy oświetleniowe z wbudowanymi odbiornikami sygnałów, a nawet akumulatorami, które podtrzymają oświetlenie w razie odcięcia dopływu prądu z sieci.