Sensacyjne! Nieoczekiwane! Odkrycie w AJP
Z MIASTA
Adam Oziewicz
2019-08-22 14:07
68130
Nieoczekiwany finał badań w Gorzowie. Naukowcy z AJP dokonali osadzenia pierwszych przestrzennych struktur grafenowych. Dotąd były jedynie hipotezą bądź wykonywano je wymagającymi i kosztownymi metodami. Tu uzyskano je z oleju rzepakowego.
Odkrycie zespołu badaczy z AJP pod kierunkiem mgr Krzysztofa Jankowskiego może mieć kolosalne znaczenie dla rozwoju farmaceutyki – nowy typ grafenu może być nośnikiem leków przeciwrakowych bez szkodliwych skutków ubocznych, może służyć do budowy super wydajnych ogniw elektrycznych, ale też do skonstruowania filtra do pozyskiwania wody pitnej z morskiej. Do ostatniego zastosowania technicznie jest najbliżej.
Badania nanocząsteczek w AJP prowadzone są udziałem naukowców z USA i RPA. Zespół z Gorzowa w warunkach laboratoryjnych dążył do pozyskania określonych nanocząsteczek. Rozpuszczalnikiem był olej rzepakowy – popularna mieszanina kwasów tłuszczowych. Nagromadzone tam pierwiastki i łańcuchy węglowe pozwoliły uzyskać przestrzenną strukturę grafenową. – Zakładaliśmy, że uzyskamy zwykłe nanocząstki rozpuszczone w oleju i poddamy je dalszym badaniom – przedstawia sytuację Krzysztof Jankowski.
Jednak proces nie poszedł w zakładaną przez naukowców stronę. W wyniku działania łuku wysokonapięciowego o określonych parametrach, między elektrodami zanurzonymi w oleju rzepakowym osadziły się struktury przestrzenne nowego materiału. W czasie badań wyszło, że to grafen o nowych właściwościach. Zjawisko dotąd nie było opisane w literaturze naukowej.
Co ważne, dotąd wytwarzany grafen jest materiałem powierzchniowym (2D) – Polacy mają sukcesy w jego pozyskiwaniu, ale fizycy i chemicy na całym świecie od dawna zmagali się z pozyskaniem przestrzennych struktur grafenu. W Gorzowie udało się go uzyskać w wyjątkowy sposób!
Jeszcze nie ma precyzyjnych danych na temat wydajności oleju rzepakowego przy pozyskiwaniu przestrzennego grafenu. Naukowcy z AJP zapowiadają, że i tym aspektem sprawy na pewno się zajmą. – Na tym etapie mogę powiedzieć, że nie jest to stosunek 1 do 1. Struktury grafenowe są około pięć raz mniejsze od struktur rozpuszczalnika czyli oleju rzepakowego, dokładnie mieszaniny trzech substancji – głównie trzech kwasów tłuszczowych – wyjaśnia K. Jankowski.
Co ciekawe, do pozyskiwania przestrzennych struktur grafenu mogą służyć też inne substancje, na przykład zużyty olej silnikowy czy gliceryna – te kwestię również niebawem będą badane i opracowywane.
Odkrycia w AJP będą miały znaczenia dla oceny sprawności naukowej uczelni. Pan Krzysztof z zespołem złożył oświadczenie w dyscyplinie nauk o bezpieczeństwie – jego osiągnięcia doskonale przełożą się na interes uczelni. – Wspieramy go jak tylko możemy. Zabiegamy o uruchomienie ministerialnych funduszy na rozwój naukowy. Nasz cel to doposażenie laboratoriów i instytutu zajmującego się badaniami w zakresie nanotechnologii – podkreśla prof. Elżbieta Skorupska-Raczyńska, rektor Akademii im. Jakuba z Paradyża.
Uczelnia zapowiada, że powoła menadżera – zajmie się poszukiwaniem producentów, sposobów na wdrożenie i komercjalizację odkrycia naukowców z AJP.
Komentarze: