Apelacja oskarżonego od wyroku w postępowaniu karnym
Z MIASTA
materiał partnera
2019-06-18 20:32
3820
Polskie postępowanie karne jest postępowaniem dwuinstancyjnym. Przejawem tej zasady jest możliwość wniesienia przez (między innymi) oskarżonego apelacji od wyroku wydanego w sprawie, jeżeli ten wyrok narusza jego prawa lub szkodzi jego interesom. Wyrok taki może zostać zaskarżony w części albo w całości, ewentualnie zaskarżeniu może podlegać brak określonego rozstrzygnięcia w wyroku. Zaskarżyć można również samo uzasadnienie wyroku. Oczywiście, prawo wniesienia apelacji przysługuje także innym podmiotom niż oskarżony.
Celem zaskarżenia wyroku, w pierwszej kolejności jest złożenie przez oskarżonego do sądu, który wydał wyrok, wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku (w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyroku) i doręczenie go oskarżonemu. Następnie w terminie czternastu dni od dnia doręczenia wyroku oskarżonemu, winien on wnieść apelację. Apelacja zostanie wniesiona w terminie także wtedy, gdy oskarżony w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyroku wniesienie od razu apelację, tj. wniesie ją bez uprzedniego złożenia wniosku o uzasadnienie. W tej sytuacji, na moment wniesienia apelacji, nie będzie on jednak znał treści uzasadnienia sądu (nie zostanie ono bowiem jeszcze sporządzone), a co za tym idzie, skuteczne argumentowanie o wadliwości tak wydanego orzeczenia, będzie znacznie utrudnione.
Apelacja winna przede wszystkim spełniać wymogi pisma procesowego. Nadto w apelacji oskarżony winien wskazać zaskarżony wyrok oraz napisać czego się domaga (np. zmiany wyroku, uchylenia wyroku i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania, uchylenia wyroku i umorzenia postępowania, itp.). Oczywiście nawet po doręczeniu oskarżonemu wyroku wraz z uzasadnieniem może on ustanowić obrońcę, takiego jak, na przykład adwokat kartuzy i następnie tak ustanowiony obrońca sporządzi i wniesie apelację od wyroku. W niektórych jednak przypadkach apelacja może zostać sporządzona tylko przez profesjonalistę, którym może być adwokat lub radca prawny. Apelacja pochodząca od obrońcy winna wskazywać dodatkowo zarzuty stawiane zaskarżonemu wyrokowi oraz uzasadnienie tych zarzutów. Wśród zarzutów wyróżnić należy uchybienia polegające na naruszeniu prawa materialnego, prawa procesowego, błąd w ustaleniach faktycznych oraz zarzut rażącej niewspółmierności kary lub innych środków oraz zarzuty wskazujące na uchybienia mające charakter bezwzględnych przyczyn odwoławczych (np. tzw. „powaga rzeczy osądzonej”) W określonych sytuacjach apelacja może zawierać również wnosi o przeprowadzenie nowych dowodów.
Apelację od wyroku wydanego przez sąd pierwszej instancji rozpoznaje sąd wyższego rządu nad sądem, który wydał zaskarżony wyrok. Apelacja – co do zasady - rozpoznawana jest na rozprawie. W rozprawie tej może wziąć udział oskarżony (pewne ograniczenia zostały przewidziane w stosunku do oskarżonego pozbawionego wolności), jak również ustanowiony przez niego obrońca. Po przeprowadzeniu rozprawy apelacyjnej sąd orzeka wyrokiem. Strona może złożyć wniosek o sporządzenie uzasadnienia tego wyroku, natomiast w określonych przypadkach uzasadnienie to jest sporządzane z urzędu.