No Borders Band nie dał się nie zauważyć
Z MIASTA
info. um
2019-04-02 13:26
18220
Uczniowie II LO przy Przemysłowej i Szkoły Katolickiej Bernhardinum w Fuerstenwalde założyli zespół No Borders Band. Zaprosili do współpracy m.in. muzyków z Bliskiego Wschodu. Ten pomysł spodobał się nie tylko nam, także innym… Licealiści zostali nagrodzeni.
Projekt No Borders Band dostał Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży w konkursie „Razem w Europie. Jeden cel” za najciekawszy polsko-niemiecki projekt młodzieżowy poświęcony różnorodności, poszanowaniu praw człowieka i tolerancji.
Projekt zyskał również uznanie Rzecznika Praw Obywatelskich (Adam Bodnar zaprosił zespół na II Kongres Praw Obywatelskich) oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec (wystąpią podczas Dni otwartych Ministerstwa).
Młodzi muzycy pierwszy raz spotkali się w maju ubiegłego roku w ośrodku w Dankowie, ponownie we wrześniu – pisaliśmy o tych wydarzeniach na portalu. Następnie wyruszyli w sześciodniową trasę koncertową. Początkowo odwiedzili polskie szkoły i ośrodki kultury (Gorzów, Kostrzyn nad Odrą, Cigacice, Szprotawa), aby następnie koncertować w szkołach niemieckich (w Eisenhüttenstadt, w Müllrose i w Fürstenwalde). Ostatni koncert odbył się w ośrodku dla uchodźców w Berlinie.
Działalność zespołu była rejestrowana przez profesjonalnego twórcę filmowego. Filmy Macieja Sarny były rozpowszechniane m.in. przy użyciu portali społecznościowych. Miały tam wielu odbiorców – bardzo duża publiczność miała możliwość przekonać się o wartości różnorodności i międzynarodowej współpracy.
W ramach projektu odbyły się spotkania młodzieży polsko-niemieckiej z udziałem kraju trzeciego poświęcone poszanowaniu praw człowieka, zdobycie wiedzy na temat innych kultur, budowanie wzajemnej relacji, eliminowanie uprzedzeń i stereotypów, doskonalenie znajomości języków obcych.
Zapis debiutanckiego koncertu zespołu No Borders Band z 25 sierpnia 2018 roku w Berlinie, w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec, tutaj
Komentarze: