Ubezpieczenie na życie przy kredycie - obowiązkowe?
Z MIASTA
materiał partnera
2019-03-13 21:10
3384
Jeśli mamy w banku założone konto to prędzej czy później skontaktuje się z nami pracownik z ofertą atrakcyjnego kredytu lub innego produktu finansowego. A w pakiecie od razu zaproponuje ubezpieczenie na korzystnych warunkach. Nie zawsze będzie to prawdą.
Dziś większość banków to nie tylko konta, lokaty, pożyczki gotówkowe i kredyty hipoteczne, ale również rozbudowana sieć produktów ubezpieczeniowych, jak polisa mieszkaniowa, polisa na życie, ubezpieczenie karty kredytowej itp. Sprawdzamy, które z tych ubezpieczeń warto mieć, a które trzeba.
Polisa na życie – na wypadek niespłacania pożyczki
Przy zaciąganiu gotówkowego lub hipotecznego (to pożyczki udzielana na osobnych zasadach), z pewnością przyda się ochrona finansowa w postaci ubezpieczenia na życie. Spłata rat w banku trwa latami, a przez tak długi czas może nas spotkać wiele wypadków.
Dlatego banki proponują ubezpieczenie do zaciąganego kredytu. Taka polisa na życie obejmuje typowe zdarzenia, które różnią się w zależności od banku. Najczęściej występujące to:
-
zgon,
-
zgon na skutek nieszczęśliwego wypadku,
-
zgon na skutek wypadku komunikacyjnego,
-
trwała niezdolność do pracy na skutek nieszczęśliwego wypadku,
-
inwalidztwo na skutek nieszczęśliwego wypadku.
Jak widać, są to zdarzenia skrajne, ale dzięki wypłacie świadczenia z polisy ubezpieczony lub uposażeni będą mogli pokryć resztę zobowiązań wobec banku.
Polisa na życie do zaciąganej pożyczki może być obowiązkowa lub nie. Wszystko zależy od oferty banku. Tu sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku polisy mieszkaniowej – ustawa jej nie wymaga, ale bank dający kredyt już tak.
W najbardziej komfortowej sytuacji będziemy wówczas, gdy do kredytu hipotecznego dokupimy wymaganą z reguły przez bank polisę mieszkaniową oraz polisę na życie. Wtedy jesteśmy podwójnie zabezpieczeni finansowo – w razie szkody nieruchomości czy nieszczęśliwego wypadku.
Ubezpieczenie na życie w banku to dobry pomysł?
Bank, który sprzedaje nam polisę na życie, nie jest ubezpieczycielem, ale jedynie pośrednikiem towarzystwa, z którym zawarł umowę o współpracy. Tym samym nie mamy możliwości porównania ofert, tak jak to jest na https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/porownaj/0.html, gdzie dostępne są polisy różnych firm ubezpieczeniowych.
Może się okazać, że co prawda wzięcie pożyczki i polisy w jednym miejscu było wygodne, ale z takiej polisy szybko zrezygnujemy, bo okaże się niewystarczająca. 3-4 zdarzenia w zakresie ochrony to zdecydowanie za mało, nawet jeśli ubezpieczenie miałoby kosztować 30 zł miesięcznie.
Najlepiej, aby polisa na życie do kredytu uwzględniała też inne, równie prawdopodobne zdarzenia, jak:
W każdej z wymienionych sytuacji jesteśmy niezdolni do pracy, więc stosowne odszkodowanie przyda się dla zachowania płynności finansowej.
Suma ubezpieczenia, czyli ile dostanę odszkodowania?
Większość kupujących ubezpieczenie na życie będzie kierowała się wyłącznie ceną, na drugim miejscu znajdzie się zakres ochrony, a w dalszej kolejności suma ubezpieczenia czy wyłączenia odpowiedzialności.
W polisie na życie przy zaciąganiu kredytu najważniejsza powinna być suma ubezpieczenia. Jeśli bank wymaga od nas polisy, będzie pilnował, aby suma ubezpieczenia była równa wartości kredytu, bo tylko wtedy odszkodowanie pozwoli spłacić zaległe raty.
Jeśli natomiast mamy kredyt gotówkowy i ubezpieczenia na życie z www.rankingubezpieczennazycie.pl, to warto dopasować sumę ubezpieczenia do wysokości pożyczki. Zmiana sumy jest możliwa w każdą rocznicę ubezpieczenia, podobnie jak zakresu ochrony, co z kolei wpływa na wysokość płaconej składki.