Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej, a ceny za prąd
Z MIASTA
art. sponsorowany
2019-02-13 15:33
6668
Sektor surowcowo – energetyczny w naszym kraju jest niedoinwestowany i niestabilny co bezpośrednio przekłada się na ceny energii elektrycznej. W okresie ostatnich 12 miesięcy hurtowe ceny energii elektrycznej wzrosły o 70% . Wpływ na ceny prądu ma bardzo wiele czynników międzynarodowych i krajowych. Determinanty główne to ceny surowców i uprawnień do emisji dwutlenku węgla, mikst energetyczny oraz brak efektywnej i spójnej polityki energetycznej krajowych decydentów. Co może w zaistniałej sytuacji zrobić końcowy odbiorca energii?
Rynek energii jest wolny i możemy wybrać dostawcę proponującego najniższe ceny energii elektrycznej. Zacząć należałoby od analizy rachunku za prąd.
Rachunek za prąd - gdzie szukać oszczędności.
Na końcową cenę prądu składają się dwie grupy opłat:
-
Opłaty dystrybucyjne pobierane przez dystrybutora, stanowiące ok. połowy kosztów energii. Są to opłaty stałe, a cena czynnej energii nie ma wpływu na ich wysokość. Wybór dystrybutora jest zależny od rejonizacji i nie ma możliwości swobodnego wyboru.
-
Opłaty za dostarczony prąd pobierane przez sprzedawcę energii elektrycznej, stanowiące ok. połowy kosztów zmiennych składających się z opłat za czystą energię i niewielkiej opłaty handlowej. Wysokość opłat jest zależna od dostawcy energii. To opłata w której możemy szukać oszczędności. Zależnie od podpisanej umowy możemy zmieniać sprzedawcę prądu na oferującego niższe ceny . Niższe ceny są głównym warunkiem migracji klientów firm sektora energetycznego.
Zmiany cen prądu w 2019 roku?
Ubiegłoroczna, grudniowa ustawa przyniosła zmiany w stawkach za prąd – zmiany dotyczą nie tylko cen za energię elektryczną, ale także opłat dystrybucyjnych, opłaty przejściowej oraz akcyzy. Ceny za prąd nie mogą być wyższe niż te, które obowiązywały u danego sprzedawcy w dniu 30.06.2018r. Odnośnie opłat dystrybucyjnych – nie mogą być wyższe niż te z dnia 31.12.2018r.
Jak bezstresowo zmienić dostawcę energii elektrycznej?
Zmiana dostawcy jest bezpłatna. Możemy wszystkie związane z migracją formalności załatwić samodzielnie w ciągu ok. miesiąca. Znacznie prościej jednak, znaleźć firmę, której oferta cenowa nas zainteresowała, i powierzyć im przeprowadzenie wszystkich procedur związanych ze zmianą. Więcej na ten temat dowiesz się na: https://poprostuenergia.pl/kim-jest-dystrybutor-pradu-i-czy-mozna-go-zmienic/
Kiedy zmienić dostawcę energii elektrycznej?
Zmieniając dostawcę prądu w gospodarstwie domowym możemy pod warunkiem trafnego wyboru zaoszczędzić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w roku. W trakcie zmiany sprzedawcy można zmienić grupę taryfową jeśli jest taka potrzeba. W procesie zmian dystrybutor nie może zmienić nam wysokości opłat. „Nowy dostawca” energii elektrycznej na podstawie udzielonego mu pełnomocnictwa załatwia wszystkie formalności z dystrybutorem i „starym dostawcą”. Wybierając
dostawcę oprócz ceny warto zwrócić uwagę na inne opcje zawarte w umowie. Najważniejsza z nich to okres czasu na jaki można zawrzeć umowę. Opcja z gwarancją ceny w dłuższym okresie czasu np. trzy lata wydaje się szczególnie atrakcyjna.