30 stycznia. Pamięć i pojednanie
Z MIASTA
red.
2019-01-30 09:18
35180
10.30 – Lapidarium, Cmentarz Wojskowy, Cmentarz Komunalny, 12.00 – Plac Grunwaldzki, 18.00 – Muzeum Lubuskie, 19.00 – Sala Widowiskowa MCK, to czas i miejsca świętowania Dnia Pamięci i Pojednania.
Rocznica 30 stycznia 1945 roku. Od ponad 20 lat w Gorzowie to Dzień Pamięci i Pojednania – symboliczny początek polskiej historii Miasta. Co istotne, to wspólna inicjatywa władz samorządowych Gorzowa i mieszkańców dawnego Landsberga nad Wartą, której przyświeca idea przyjaźni dawnych i obecnych mieszkańców Miasta.
Plan tegorocznych wydarzeniach:
10.30 Lapidarium, Cmentarz Wojskowy, Cmentarz Komunalny – złożenie kwiatów przez delegacje zaproszonych gości i władze miasta
12.00 Plac Grunwaldzki – oficjalne obchody Dnia Pamięci i Pojednania – uderzenie w Dzwon Pokoju
„Niech radość miasta będzie,
Pokój jego pierwszym dźwiękiem”
Te słowa, w dwóch językach zostały zapisane na tablicy przy Dzwonie Pokoju – symbolu pojednania i przyjaźni, ufundowanym przez byłych mieszkańców Landsberga. Wspólne uderzenie w dzwon jest corocznie zwieńczeniem obchodów tego uroczystego Dnia.
18.00 Otwarcie wystawy stałej „Sztuka francuska XVIII i XIX wieku
„Porcelana, miniatury i obrazy z kolekcji Carli Müller”, Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta, Zespół Willowo-Ogrodowy, ul. Warszawska 35.
20 stycznia 2019 roku minęła pierwsza rocznica śmierci dr Carli Müller. Ta wyjątkowa kobieta, przyjaciółka Muzeum Lubuskiego, urodziła się 14 września 1940 roku w Landsbergu an der Warthe jako córka adwokata Waltera Lehmanna i Ilsy Schroeder. Dzieciństwo spędziła w willi Gustava Schroedera (obecnie siedziba Muzeum Lubuskiego, przy Warszawskiej 35). Pod koniec stycznia 1945 roku cała rodzina przeniosła się w głąb Niemiec.
Wystawa przypomina jej sylwetkę i pokazuje zgromadzony przez nią przez wiele lat niezwykły i niepowtarzalny zbiór, który przekazała w darze Muzeum Lubuskiemu w czerwcu 2017 roku. Ważną ideą Carli Müller było pokazanie tych dzieł sztuki francuskiej jak najszerszej publiczności, w jej rodzinnym domu.
19.00 Slajdowisko Pamięci – W Landsberskim domu, Sala Widowiskowa MCK, Drzymały 26
Uwaga zostanie skupiona na wejrzeniu w codzienność miasta. Historia miasta to historia domów. Rzadko mamy okazję odwiedzić domy landsberczan. Miejskie Centrum Kultury podejmie taką próbę wycieczki w pamięć zapisaną właśnie „domowo”. Spotkanie z przedwojenną historią miasta poprowadzi regionalista, Robert Piotrowski.
Komentarze: