Nieco zmian w BO
Z MIASTA
info. um
2019-01-29 15:32
34561
Budżet Obywatelski z nowościami! Już w tegorocznej, ósmej edycji tryb odwoławczy, spotkania dyskusyjne z możliwością tzw. sieciowania i obowiązkowe głosowanie. A reszta? Po staremu.
Tegoroczna, ósma edycja budżetu obywatelskiego będzie przeprowadzona na nieco zmienionych zasadach – to rezultat modyfikacji ustawy o samorządzie gminnym.
Nabór na starych zasadach
Od 1 lutego do 3 marca mieszkańcy składają wnioski wraz z listą poparcia, na której podpisuje się 20 gorzowian. Tu obywatele działają zgodnie z obowiązującymi dotychczas zasadami. Formularze są już dostępne w kancelarii ogólnej urzędu miasta przy Sikorskiego 3-4 lub na www.gorzow.pl w zakładce Dialog Społeczny. Tam też jest cennik miejski, który będzie pomocny przy szacunkowej wycenie pomysłu. Ponadto urzędnicy przygotują Maraton pisania wniosków – będzie 12 lutego od 17.00 do 19.00 w sali 201 urzędu miasta przy Sikorskiego 3-4. Kwota przeznaczona na budżet obywatelski jest wyliczana na starych zasadach i w tym roku wynosi prawie 6,4 mln zł.
Można się odwołać
Złożone wnioski będą poddane weryfikacji i pod koniec kwietnia zostanie opublikowany wykaz wszystkich zgłoszonych zadań wraz z opinią pozytywną lub negatywną z uzasadnieniem. Wnioskodawca może odwołać się od negatywnej opinii. Na napisanie pisma do prezydenta miasta ma 14 dni. Wniosek ponownie jest weryfikowany, a wnioskodawca odpowiedź otrzymuje siedem dni przed spotkaniem dyskusyjnym w kategorii, do której zgłosił swój pomysł.
Sieciowanie buduje
Mieszkańcy nie będą mogli już jednomyślnie zdecydować o rezygnacji z głosowania i wyborze zadań do realizacji. Ale dzięki tzw. sieciowaniu, czyli łączeniu projektów będą mogli podczas spotkań dyskusyjnych i debaty o rejonie dojść do porozumienia, które zaowocuje skierowaniem do głosowania tylko jednego, połączonego projektu. Pozostałe projekty mogą być wycofane przez swoich wnioskodawców. W ten sposób kwota maksymalna zostanie wykorzystana w całości, wnioskodawcy nie rywalizują między sobą i mają gwarancję wygranej połączonego projektu. Dogadując się w ten sposób, co roku zyskują wszyscy, a osiedle zmienia się tak, jak chcą tego mieszkańcy. Czy gorzowianie są gotowi na taki scenariusz? Dowiemy się już w maju i czerwcu, wtedy będą spotkania dyskusyjne.
Kto może stracić?
Na spotkaniach dyskusyjnych są oczywiście możliwe jeszcze dwa scenariusze, mniej korzystne, gdy część projektów jest połączonych, a część nie i walczą między sobą podczas głosowania lub w ogóle nie dochodzi do połączenia żadnych projektów. W obu takich przypadkach, raczej trudno będzie mówić o wykorzystaniu całej maksymalnej kwoty przeznaczonej na kategorię i przedyskutowanym wpływie mieszkańców na rozwój osiedla.
Głosowanie będzie się we wrześniu. Zdecyduje liczba zdobytych głosów. Do realizacji przejdą, więc zwycięskie projekty w poszczególnych kategoriach, w tym połączone.
Mieszkańcy ocenią
Czy nowa procedura sprawdzi się? Ocenią to sami mieszkańcy na przełamie października i listopada tego roku.
Komentarze: