Tarczyca a kobiece problemy z wagą
Z MIASTA
promocja
2018-11-21 21:31
11413
Tarczyca a kobiece problemy z wagą
Za nasze problemy z wagą nie zawsze odpowiada jedynie ilość pożywienia, które jemy. Jeśli nasz bilans kaloryczny jest dodatni i jemy więcej, niż nasz organizm potrzebuje, to odkładają się dodatkowe kilogramy w postaci tłuszczu. Zdarza się jednak, że tyjemy nawet wtedy, gdy jemy odpowiednio zbilansowane posiłki. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy są problemy z tarczycą i dotykają one głównie kobiety. Tarczyca to gruczoł odpowiedzialny za produkcję hormonów, które mają wpływ na to, jak nasz organizm metabolizuje białko, węglowodany i tłuszcze, a także regulują wchłanianie glukozy. Oddziałują one również na inne funkcje naszego organizmu, ale tym razem skupmy się jedynie na tym, jak problemy z tarczycą wpływają na wagę u kobiety. Przybieramy na wadze, jeśli dolega nam niedoczynność tarczycy, gdyż spowalnia ona przemianę materii. Przy nadczynności tarczycy, przemiana materii jest bardzo szybka, co powoduje chudnięcie. Jednak, gdy zaczynamy zażywać leki, które regulują działanie tarczycy, możemy zacząć przybierać na wadze.
Nieprawidłowe działanie tarczycy a nadwaga
Przy niedoczynności tarczycy zaczyna ona produkować zbyt mało hormonów. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne, zdarzają się urazy mechaniczne lub wpływ na to może mieć choroba autoimmunologiczna. Objawy jakie daje niedoczynność tarczycy bywają subtelne i często są mylone z innymi stanami chorobowymi. Jednym z objawów jest wzrost wagi ciała, nawet w sytuacji braku apetytu, gdy nasze posiłki nie są obfite. Przyczyną są zaburzenia metaboliczne, z którymi można walczyć na kilka sposobów. Przede wszystkim po zdiagnozowaniu niedoczynności zaczynamy przyjmować leki, czyli tyroksynę, która ma zwiększyć wydzielanie hormonów. Po ustaleniu odpowiedniej dawki i uregulowaniu poziomu hormonów, powinnyśmy przestać przybierać na wadze. Jednak bardzo ważna jest również dieta, jeśli będziemy przyjmować zbyt dużo kalorii, będziemy tyć. Tak działa organizm każdego człowieka. To co jemy ma również wpływ na działanie tarczycy, a jeśli przyczyną problemów z tarczycą jest choroba Hashimoto, to niektóre składniki bardzo ją nasilają.
Hashimoto jako przyczyna niedoczynności tarczycy
Hashimoto to choroba autoimmunologiczna, która powoduje przewlekłe zapalenie gruczołu tarczycy. Organizm zaczyna wytwarzać duże ilości przeciwciał, które atakują antygeny tarczycy, a to powoduje trwałe uszkodzenie komórek gruczołu. Dochodzi do uszkodzenia tarczycy, która przestaje wytwarzać odpowiednie ilości hormonów i taki stan trwa całe życie. Dieta może nasilać te objawy, Hashimoto mogą też towarzyszyć różne nietolerancje pokarmowe, celiakia lub cukrzyca, dlatego należy je uwzględnić w codziennymi jadłospisie. Wykluczyć powinno się produkty, które nie są przez organizm tolerowane. Przy Hashimoto najczęściej jest to gluten, białka pszenicy, mleka krowiego i kurze. Wytwarzanie przeciwciał będą nasilać produkty wysoko przetworzone, słone i słodkie przekąski, dania, fast foody. Powinno się jeść jak najbardziej naturalnie i sezonowo. Wprowadzić do diety produkty bogate w białko, tłuszcze z kwasami omega 3 oraz węglowodany o niskim indeksie glikemicznym. Wzrost wagi może zachęcać do stosowania diet niskokalorycznych, ale nie należy tego robić, gdyż tylko pogorszymy funkcjonowanie tarczycy i przemianę materii. Należy najpierw ustabilizować jej działanie za pomocą leków, a potem myśleć o chudnięciu. Oczywiście przez cały czas powinniśmy stosować odpowiednią dietę.
Co można jeść przy problemach z tarczycą
Najważniejszym składnikiem jest jod, który odpowiada za produkcję hormonów przez tarczycę. To dlatego często osoby z chorobami tarczycy mają zlecane kuracje nad morzem. Jod można dostarczyć organizmowi właśnie drogą wziewną i najłatwiej zrobić to nad morzem. Jeśli chodzi o jedzenie, to głównym źródłem jodu będą ryby i owoce morza. Warto również stosować sól jodowaną w codziennym przyprawianiu potraw. Oprócz tego zawartość jodu w organizmie uzupełnia się za pomocą suplementów diety i pijąc wodę mineralną z tym składnikiem. Należy również zwiększyć zawartość białka w diecie, które odpowiada za przemianę materii i powoduje produkowanie hormonu, który spala zamagazynowaną tkankę tłuszczową. Niektóre produkty mogą też ograniczyć przyswajanie jodu, dlatego należy z diety wykluczyć warzywa kapustne, soję, rzepę, brukiem lub kalafior, zwłaszcza w postaci surowej. Ich ugotowanie zwiększa przyswajalności, dlatego jeśli już występują w naszej diecie, to tylko w takiej formie.
Co jeszcze można zrobić, by nie tyć przy problemach z tarczycą?
Oprócz stosowania odpowiedniej diety warto też wesprzeć się środkami, które przyśpieszają przemianę materii. Może to być, np. suplement diety Green Barley Plus, który przyśpiesza spalanie tłuszczu i usuwa z ciała toksyny. Zawiera zielony jęczmień, co oznacza, że nie mogą go stosować osoby z nietolerancją glutenu. Pozostali cierpiący na niedoczynność tarczycy mogą w ten sposób wspomóc przemianę materii i obniżyć wchłanianie cholesterolu. Dodatkowo należy być również aktywnym fizycznie. Jeśli zostanie dla nas dobrana odpowiednia ilość leku, który ustabilizuje działanie tarczycy, a my wciąż tyjemy to znak, że dieta jest nieprawidłowa. Tarczyca nie może być dla nas wymówką. Po uregulowaniu jej pracy, powrót do odpowiedniej wagi nie powinien stanowić problemu.
Zdiagnozuj chorą tarczycę i chudnij
Wzrost wagi ciała bywa bardzo frustrujący, zwłaszcza gdy nie wiemy tak naprawdę co go powoduje. Jeśli cierpimy na niedoczynność tarczycy, to bardzo często tyjemy, nawet gdy nie dopisuje nam apetyt. Jeśli, więc zauważasz u siebie coraz więcej kilogramów mimo, że jesz tyle samo co zawsze, koniecznie zbadaj swoją tarczycę. Innymi objawami sugerującymi jej nieprawidłowe działanie są obrzęki szyi, powiek i pojawianie się drugiego podbródka. Jeśli cały czas czujesz senność i zmęczenie, Twoje libido spadło i gorzej Ci się myśli to to również może być spowodowane niedoczynnością. Problemy są również widoczne na zewnątrz naszego ciała, pogarsza się stan naszej cery i włosów. Skóra staje się wysuszona, a włosy zaczynają wypadać i stale jest nam zimno. Dodatkowo pojawiają się typowe kobiece problemy, miesiączki stają się nieregularne i mogą nawet być problemy z donoszeniem ciąży. To tylko niektóre z objawów niedoczynności tarczycy i mogą one prowadzić do naprawdę poważnych problemów ze zdrowiem, dlatego nie należy ich lekceważyć. Mogą nawet zagrażać naszemu życiu i w bardziej ekstremalnych sytuacjach powodować przełom tarczycowy i śpiączkę hipometaboliczną. Jeśli zauważymy u siebie powyższe objawy należy przebadać poziom hormonów tarczycy. W badaniach sprawdza się poziomy wszystkich hormonów produkowanych przez ten gruczoł. Jeśli wyniki są nieprawidłowe można dobrać odpowiednie leki, które znowu pozwolą nam prawidłowo funkcjonować. Dawki leków ustala się badając, jak chory na nie reaguje, dlatego musimy liczyć się z tym, że może to zająć parę miesięcy. W związku z tym, co około 6 do 12 tygodni, powtarza się badania i mierzy poziom hormonów. Dzięki temu można ustalić prawidłową dawkę leków, które pozwolą nam również schudnąć.