Lubuskie? W sondzie Czytelnicy mówią nie
Z MIASTA
ao
2018-08-16 12:00
48710
Spostrzeżenie na początek: sonda wojewódzka cieszyła się mniejszym zainteresowaniem niż gorzowska. To znaczy, że trudniej nam ocenić sytuację regionu niż samego miasta. Pozytywną opinie na temat lubuskiego wskazało 107 z 337 osób, zatem tylko 32 procent.
Przed tygodniem zapytaliśmy naszych Czytelników: czy lubuskie zdaje egzamin? Kwestię postawiliśmy dość ogólnie, ale wyrażający opinie pewne wskazówki otrzymali w odpowiedziach, Było osiem do wyboru.
Najmniej głosów zebrała opcja średnio – zaledwie 5 procent wskazało taka odpowiedź. Zatem jeżeli już wypowiadamy się na temat lubuskiego to zdecydowanie na plus bądź minus. Dla naszych Czytelników tylko w 17 przypadkach na 337 aktualny podział administracyjny jest dobry jak każdy inny. Pozostali – to aż 95 procent głosujących – ma sprecyzowany pogląd na temat jakości działania województwa.
Po zsumowaniu odpowiedzi pozytywnych na temat regionu (tak, raczej tak, zdecydowanie tak) otrzymujemy 32 procent. Przy tym warto zwrócić uwagę, że najczęściej wybieraną opcją pozytywną była „raczej tak, choć Gorzów mógłby lepiej dla siebie wykorzystać obecny stan” – 80 osób, 24 procent głosujących. Zatem lubuskie tak, ale taki podział nie daje pełnej satysfakcji głosującym w naszej sondzie. Wyraźnie pozytywną ocenę lubuskiemu wystawia tylko 6 procent naszych Czytelników – „zdecydowanie tak, każdy inny podział terytorialny zaszkodzi Gorzowowi” (19 głosów). Tyle pozytywów, bo dalej jest już źle, gorzej, najgorzej.
Głosującym daliśmy cztery możliwości na wyrażenie swojej dezaprobaty dla funkcjonowania regionu i właśnie te odpowiedzi wskazywane były najczęściej – 63 procent, 213 głosów. 31 procent naszych Czytelników uważa, że „Gorzów w lubuskim cofa się w rozwoju ze szkodą dla swoich mieszkańców” (105 głosów) – ta odpowiedź zdecydowanie pobiła wszystkie inne opcje. Ponad połowę mniej wybrało „raczej nie, Gorzów nie ma żadnego wpływu na swoją sytuację w lubuskim (44 głosy, 13 procent).
Na koniec zostawiliśmy sobie odpowiedzi gdzie Czytelnicy wskazują w jakim regionie Gorzów miałby większe szanse rozwoju, choć już bez statusu jednej ze stolic województwa. Gorzowa poza lubuskim chciałoby w sumie 19 procent uczestników naszej sondy. 11 procent widzi szansę dla miasta w Wielkopolsce, a 8 w zachodniopomorskim.
Jeszcze dwie bardzo istotne uwagi. Pierwsza: znacznie więcej osób wzięło udział w naszej sondzie dotyczącej jakości życia w Gorzowie (691 głosów). To może świadczyć, że gdy oceniamy swoją sytuację o wiele mniej ważne jest w jakim regionie działamy. Zdecydowanie większy wpływ na to, jak nam się żyje mają warunki zastane w mieście. Druga: wielu naszych Czytelników nie jest zbyt przywiązana do stołeczności Gorzowa – równie dobrze lub nawet lepiej widzi swoją przyszłość jako miasto o niższym statusie.
Komentarze: