Dobry inżynier od razu po studiach? Możliwe
Z MIASTA
2018-04-13 18:27
46963
![](https://www.gorzow24.pl//img/news/2018/04/4850/_thumbs/medium_news_header_4850.jpg?mtime=1523637054)
Inżynier z rezerwacją? Akademia Jakuba, specjalna strefa i klaster metalowy porozumiały się w sprawie studiów dualnych – to edukacja na poziomie wyższym gdzie przyszły inżynier poza wiedzą nabędzie umiejętności w przyszłym miejscu pracy. Taka formuła od nowego roku akademickiego.
Akademia Jakuba z Paradyża ma stosowne porozumienie w sprawie studiów dualnych z Kostrzyńsko-Słubicką Strefą Ekonomiczną oraz Lubuskim Klastrem Metalowym. Chodzi o kierunki inżynierskie na WT AJP: informatykę, mechanikę i budowę maszyn, energetykę oraz inżynierię bezpieczeństwa. Nowy model studiów na wydziale technicznym jest kompletny i gotowy do wprowadzenia. Dotyczy przede wszystkim nowych roczników.
Porozumienie to dowód na to, że uczelnia przywiązuje ogromną wagę do współpracy z otoczeniem gospodarczym, środowiskiem biznesu w regionie. Ale ma też walor praktyczny dla akademii – zyskuje dodatkowych sprzymierzeńców we wzmacnianiu potencjału przyszłych absolwentów i wzroście kapitału społecznego. – Nasi studenci będą mogli na bieżąco, w zakładach pracy, otrzymywać wiedzę i umiejętności, co wzmocni ich kompetencje, a to z kolei oznacza wzrost konkurencyjności firm gdzie są oczekiwani – podkreślił dr Przemysław Słowiński, prorektor ds. studenckich AJP.
Część studiów w trybie dualnym będzie realizowana na uczelni, pozostała w zakładach pracy – student będzie miał bezpośredni kontakt z pracodawcą, będzie miał również możliwość odbywania stażu. Co ciekawe, grupa firm zadeklarowała, że już po dwóch pierwszych miesiącach studiów zostaną wybrani najlepsi studenci, którzy otrzymają ofertę pracy w tych zakładach.
Roman Mizerny, wiceprezes Lubuskiego Klastra Metalowego zwrócił uwagę, że wprowadzany w ramach porozumienia program studiów nie dotyczy jedynie studentów. To propozycja równie atrakcyjna dla pracowników firm klastra i strefy. Dzięki nowej formule studiów będą mogli bez barier być pracownikami zarazem studentami. W ramach klasycznych studiów jest to niemal nie możliwe bądź bardzo trudne.
WT AJP od samego powołania prowadzi studia o profilu praktycznym – taki model powodował, że pewna część nakładu pracy była realizowana w postaci praktyk oraz zajęć praktycznych w ramach wykładów i ćwiczeń na uczelni. – Teraz wzmacniamy ten model. Otwieramy nowy etap w prowadzeniu kształcenia – dodał dr Słowiński. Studia dualne będzie charakteryzował większy nacisk na to, aby zajęcia były realizowane w zakładach pracy. Jeżeli student już zdecyduje się na taki wariant nauki będzie musiał realizować z góry określony program.
Krzysztof Kielec, prezes Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zdradził, że wszyscy inwestorzy strefy otrzymali propozycję tego typu współpracy – chodzi zarówno o podwyższanie kwalifikacji obecnych pracowników jak i pozyskiwanie nowych z udziałem akademii. Rezultat? Zainteresowanie firm strefy znaczenie przekroczyło oczekiwania. To oznacza, że coraz więcej przedsiębiorstw, także inwestorzy z K-SSSE, chce mieć wpływ na kształcenie absolwentów tak, aby było skorelowane z realnymi potrzebami rynku pracy. – Jako spółka chętnie inicjujemy tego typu działania. Nie tylko na poziomie nauki w ramach studiów, ale też na wcześniejszych etapach kształcenia zawodowego. Mamy tego przykłady i wymierne wyniki – podkreślił prezes K-SSSE.
W jego ocenie, wysoka specjalizacja to klucz do rozwoju gospodarczego, większej efektywności i, co bardzo ważne, jeszcze większego związania inwestora z terenem, na którym prowadzi działalność. – To jasne, że im więcej będzie miał specjalistów na miejscu, im bardziej będzie uzależniony od ich potencjału intelektualnego, tym mniejsza będzie jego skłonność do przenoszenia swojej działalności gospodarczej w inne miejsce – podsumował K. Kielec.
Komentarze: