Oszust uderza w najsłabszy punkt!
Z MIASTA
red.
2018-03-01 14:42
48290
Nie mają głowy do przestępców, a ci wykorzystują ich pokłady zaufania – oszukują i okradają. Aby zapobiec, policja chce działać razem z najbliższymi seniorów.
Okradając starszych, oszuści liczą na łatwy „łup”. Aby ograniczyć do minimum liczbę dramatycznych strat poza aktywnością policji – od dawna rozmawia z seniorami o zagrożeniach – ważne jest wsparcie najbliższych. – Nie chodzi nam o to, aby seniorzy stali się kompletnie obojętni wobec innych, ale aby zawsze pamiętali o zachowaniu czujności oraz przestrzeganiu podstawowym zasad bezpieczeństwa w kontaktach z obcymi – podkreśla st. sierż. Mateusz Sławek z zespołu prasowego KWP w Gorzowie.
Zatem, o czym trzeba bezwzględnie pamiętać?
Kiedy odwiedzają nas osoby podające się za policjantów, administratorów, hydraulików, pracowników gazociągów lub przedstawicieli innych podmiotów nie wpuszczajmy ich od razu do mieszkania. Upewnijmy się wcześniej, czy taka wizyta była zaplanowana. Możemy to zrobić dzwoniąc do firmy, którą reprezentują odwiedzające nas osoby lub na numer alarmowy 997, jeśli mamy do czynienia z policjantami.
Warto poprosić kogoś, np. zaufanego sąsiada o pomoc i towarzystwo. Obecność większej liczby osób zawsze zwiększa nasze bezpieczeństwo oraz obniża pewność siebie przestępcy. Istotny jest także fakt, że w żadnej sytuacji policjanci nie odbierają od nas pieniędzy.
Kiedy mamy nawet najmniejsze podejrzenie, że możemy mieć do czynienia z oszustami lub osobami, które próbują nas okraść, niezwłocznie powiadommy o tym policję. Szybka reakcja oraz zapamiętane przez nas szczegóły, takie jak wygląd odwiedzającej nas osoby, to jak się przedstawia, jaką firmę reprezentuje, w co jest ubrana oraz czy przyjechała samochodem lub przyszła pieszo pozwolą policjantom na szybkie działanie i zatrzymanie przestępcy.
Podobny scenariusz zachowań dotyczy sytuacji, w których takie osoby kontaktują się z nami telefonicznie. Należy wtedy postępować ostrożnie, nie zgadzając się zbyt pochopnie na składane propozycje. Warto także potwierdzić wiarygodność naszego rozmówcy, dzwoniąc np. na policję.
Jednym z „popularnych sposobów” jakim posługują się przestępcy jest oszustwo metodą „na wnuczka lub policjanta”. Próbując wzbudzić strach i niepokój o los i bezpieczeństwo naszych bliskich, przekazują nam często zmyślone historie. Wszystko po to, aby wyłudzić od nas pieniądze. W takich sytuacjach istotnym jest, aby sprawdzić otrzymane informacje dzwoniąc w pierwszej kolejności do pozostałych członków naszej rodziny lub na policję. Czujni w tym zakresie funkcjonariusze z pewnością udzielą nam pomocy.
Policja apeluje o zastosowanie i utrwalanie opisanych zasad, bo gwarantują bezpieczeństwo. Dotyczą wszystkich, ale seniorów szczególnie, bo w konfrontacji z przestępcą są bezsilni.
Komentarze: