Wtorek. Dzień Pamięci i Pojednania
Z MIASTA
info. um
2018-01-29 09:06
45580
![](https://www.gorzow24.pl//img/news/2018/01/4585/_thumbs/medium_news_header_4585.jpg?mtime=1517213292)
30 stycznia to ważny dzień w historii Gorzowa. Tego dnia 1945 roku ówczesny Landsberg opuścili jego mieszkańcy, to także początek polskiego osadnictwa. Te wydarzenia przypomni zbliżający się „Dzień Pamięci i Pojednania”.
„Dzień Pamięci i Pojednania” to wspólna inicjatywa władz samorządowych Gorzowa i mieszkańców dawnego Landsberga nad Wartą, obchodzona od 1995 roku. Ideą przedsięwzięcia jest przypominanie o podwójnej historii miasta – niemieckiej i polskiej.
W samo południe na placu Grunwaldzkim rozpoczną się oficjalne obchody, na które zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Gorzowa. Jak co roku, po oficjalnych wystąpieniach, nastąpi uderzenie w Dzwon Pokoju oraz pamiątkowe zdjęcie. Dzwon to symbol nieustającego życzenia pokoju i przyjaźni dawnych i obecnych mieszkańców naszego miasta.
Rano władze Gorzowa wraz z landsberczykami złożą wiązanki na grobach obywateli zasłużonych dla Landsberga i Gorzowa – 10.30 lapidarium, cmentarz wojskowy, cmentarz komunalny, złożenie kwiatów przez delegacje zaproszonych gości i władze Gorzowa.
O 13.30 w willi Hansa Lehmanna, będącej siedzibą Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, zostanie otwarty Gabinet Christy Wolf. W uroczystości weźmie udział córka pisarki Katrin.
Wydarzenie dla gorzowian na ten dzień przygotowało również Miejskie Centrum Kultury. O 19.00 w sali widowiskowej przy Drzymały będzie miało miejsce widowisko audiowizualne w reżyserii i oprawie muzycznej Błażeja Króla. Do udziału w realizacji tego przedsięwzięcia zaproszeni zostali: Gorzowska Orkiestra Dęta, Radosław Rutkowski (wizualizacje) oraz Robert Piotrowski (konsultacje historyczne i archiwalia).
Komentarze: