Ma być najnowocześniejszy w Polsce
Z MIASTA
oprac. red.
2017-09-27 09:42
57660
![](https://www.gorzow24.pl//img/news/2017/09/4109/_thumbs/medium_news_header_4109.jpg?mtime=1506498502)
PET, którym jest zainteresowany gorzowski szpital ma być jednym z najnowocześniejszych w kraju. Zarząd szpitala i samorząd województwa ciągle liczą na dofinansowanie zakupu ze strony Gorzowa. Urządzenie ma być na wyposażeniu budowanego ośrodka radioterapii.
– Ośrodek radioterapii rośnie w oczach. Czas zacząć myśleć o wyposażeniu budynku w wysokospecjalistyczny sprzęt, jak choćby aparat PET do pozytonowej tomografii emisyjnej. Samorząd województwa przekazał szpitalowi 1,75 mln złotych. Dobrze by było, gdyby do inwestycji dołożyli się inni partnerzy, jak choćby władze Gorzowa. Gros pacjentów to przecież mieszkańcy tego miasta – mówiła wczoraj w szpitalu marszałek Elżbieta Polak.
– Dzięki PET możemy „zeskanować” całego pacjenta i dokładnie określić, gdzie jest ulokowany nowotwór. Urządzenie pozwala zaplanować ilość chemioterapii, a następnie ocenić jej skuteczność. W tym wszystkim nie bez znaczenia jest też komfort pacjenta. PET ulokowany w gorzowskim szpitalu pozwoliłoby na wykonanie badania na miejscu, bez konieczności uciążliwych wyjazdów poza województwo – wyjaśniała dr n. med. Katarzyna Brzeźniakiewicz-Janus, kierownik oddziału hematologii i chorób rozrostowych układu krwiotwórczego.
– Mamy m.in. chirurgię ogólną i onkologiczną, ginekologię onkologiczną, urologię i urologię onkologiczną. Nowotwory leczymy na laryngologii, ortopedii, oddziale chorób płuc. Budujemy radioterapię, a dwa oddziały (hematologia i medycyna nuklearna) mają status oddziałów klinicznych. Do spięcia wszystkiego i zapewnienia kompleksowej opieki nad pacjentem niezbędny jest też PET. Mamy nadzieję, że władze miasta docenią naszą troskę o zapewnienie mieszkańcom leczenia na miejscu i pomogą w zakupie – dodał prezes Ostrouch.
Urządzenie do pozytonowej tomografii emisyjnej, którym jest zainteresowany gorzowski szpital ma być jednym z najnowocześniejszym w kraju. PET-y dostępne w sąsiednich województwach są w stanie wykonać dwa badania na godzinę. Gorzowski ma ich robić aż pięć. Koszt aparatu wraz z przystosowaniem pomieszczeń to kwota ok. 8 milionów złotych.
Zarząd szpitala i samorząd województwa liczą na niespełna 2 mln zł dofinansowania zakupu PET-a ze strony władz Gorzowa.
Komentarze: