2015 dobry rok, jeszcze lepszy Rocznik
Z MIASTA
2016-11-25 10:40
123820
Na sali audytoryjnej przy Mościckiego znacząca reprezentacja autorów, zespół redakcyjny, regionaliści oraz miłośnicy historii Gorzowa i okolicy. Prowadzący: dr hab. Dariusz Rymar, dyrektor Archiwum Państwowego w Gorzowie. Jest nowy numer Rocznika.
Nadwarciański Rocznik Historyczno-Archiwalny już po raz 23. Pierwszy numer Towarzystwo przygotowało za 1993 rok – ukazał się w 1994 roku. Co ważne, od 22 numeru wydawnictwo jest na liście czasopism punktowanych ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego. To jedyne z takim statusem przygotowywane w Gorzowie.
22 listopada – promocja rocznika. Konstrukcja czasopisma od lat niezmienna – na początku artykuły dotyczące najstarszych zagadnień, teksty opisujące historię najnowszą w dalszej części.
Wydawnictwo otwiera tekst stałego współpracownika redakcji, dra Grzegorza Brzustowicza „Lisia Góra, Cychra i Sporny Las. Kształtowanie się odcinka granicy nowomarchijsko-zachodniopomorskiej – XIII-XV wiek, temat charakterystyczny dla autora pielęgnującego tradycję i historię ziemi pełczyckiej i choszczeńskiej.
Prof. Edward Rymar przygotował artykuł, dla którego kanwą są trzy cegły, składowe muru gorzowskiej katedry, z charakterystycznymi znakami – „Promnitzowie, Kerwulfowie i Kawelowie, prominenci Gorzowa z XV – XVI wieku (na marginesie książki prof. Joachima Zdrenki o dawnych inskrypcjach powiatu gorzowskiego)”. Tekst dotyczy znaków na prezbiterium katedry. – Zabawiłem się w spekulację. To próba wyjaśnienia zagadki własności herbu – sami państwo oceńcie czy droga, którą obrałem jest prawdopodobna – sam autor zachęcał do lektury.
Część rozpraw i przyczynków zawiera jeszcze siedem tekstów, wśród nich artykuł Jerzego Zysnarskiego – „Ciężki los landsberskich 6-latków. Przyczynek do sporów o kształt oświaty.” oraz Joanny Kościelnej „Śmierć i błazen. O śmierci (i życiu) błaznów: Hansa Mieszka (około 1540 – 1619) i Michaela Neubera (1596 – 1648)”.
W roczniku także dział Materiały do Gorzowskiego słownika bibliograficznego, część Polemiki, sprostowania, uzupełnienia, recenzje i omówienia – m.in. z tekstami Weroniki Kurjanowicz, Krystyny Kamińskiej, dra hab. Dariusza Rymara. Ponadto wspomnienie o Ursuli Hasse-Dresing Jacka Jeremicza. Z kolei w dziale Badacze naszego regionu artykuły prezentujące postaci: Henryka Jana Kustosza (tekst Dariusza A. Rymara) oraz Tomasza Jurka (tekst Agnieszki Połanieckiej). Czasopismo zawiera też Nekrolog gorzowski przygotowywany przez Jerzego Zysnarskiego i część Książki o regionie – przegląd wydawnictw opracowany przez Krystynę Kamińską.
Ilustracje przygotował Roman Piciński. Przypominamy, że wydawcami rocznika są Archiwum Państwowe w Gorzowie oraz Towarzystwo Przyjaciół Archiwum i Pamiątek Przeszłości w Gorzowie. Nadwarciański Rocznik Historyczno-Archiwalny nr 23 to monumentalne wydawnictwo na 550 stronach, do kupienia w siedzibie Archiwum Państwowego (30 zł) oraz już niebawem do wypożyczenia w gorzowskich bibliotekach.
Komentarze: