Uczniowie Odzieżówki razem z Owsiakiem?
Z MIASTA
oprac. red.
2016-09-27 16:01
47580
Co uczniowie z Odzieżówki przy Śląskiej robili w Zielonej Górze w towarzystwie Jurka Owsiaka, szefa fundacji WOŚP? Debatowali o swoich sprawach i dla własnego dobra. Aby za kilka lat wyjazd z regionu nie był koniecznością.
Hasło: Młodzi On-Life! – 22 września w urzędzie marszałkowskim ruszyła lubuska kampania. Tak zarząd województwa zwraca uwagę na przyjęty program dla młodzieży. Jednym z elementów debata – młodzi z lubuskich szkół mówili o swoich potrzebach i oczekiwaniach! Gościem specjalnym był Jurek Owsiak, szef WOŚP.
Czego potrzebują młodzi, co zrobić, aby zatrzymać ich w regionie lubuskim, co sprawia, że czują się tutaj jak u siebie w domu? Na te i szereg innych pytań odpowiedzi szukali także gorzowianie z Odzieżówki przy Śląskiej.
Urząd marszałkowski już sporo zdziałał, aby poprawić sytuację młodych – realizuje program właśnie im dedykowany. To m.in. Partnerstwo dla wolontariatu – projekt przygotowywany z 17 partnerami i z 3 tys. harcerzy, z budową 15 poradni dla młodzieży. Rewolucja na rynku pracy – z finansowaniem w kwocie 170 mln na modernizację szkolnictwa zawodowego. Lubuska firma przyjazna młodym – czyli projekt nagradzania firm, które będą zatrudniać młodych na dobrych warunkach.
Z młodymi z regionu spotkał się też Jurek Owsiak – zachęcał do aktywności, do wzięcia spraw związanych z otaczającym światem w swoje ręce. Jednocześnie apelował o otwartość, tolerancję i akceptację drugiego człowieka. W samej debacie chodziło jednak o wysłuchanie opinii młodych. To oni byli jej głównymi aktorami. Na debacie Gorzów reprezentowali uczniowie Odzieżówki ze Śląskiej – z klasy 202 i 301. Byli w Zielonej Górze pod opieką Wiolety Olejniczak oraz Pauliny Maszkowskiej.
Między innymi z ich strony pojawiły się postulaty, które już zostały uwzględnione w założeniach programu dla młodych. To m.in. aktywizacja zawodowa, wsparcie kształcenia na różnych poziomach oraz współpraca z pracodawcami w zakresie praktyk i staży. Pojawił się także postulat powołania rzecznika ds. młodych przy marszałku województwa.
Uczestnicy debaty zgłaszali także inne. Jednym z ważniejszych było stworzenie systemu doradztwa zawodowego. – Często musimy podjąć decyzję o przyszłości, w momencie, kiedy nie mamy pewności. Profesjonalna pomoc pozwoli nam określić siebie i pozwoli nam zdecydować o swojej przyszłości – podkreślali. Ponadto młodzi lubuszanie apelowali o poszerzenie i poprawienie współpracy szkół ponadgimnazjalnych ze szkołami wyższymi. – Współpraca z uczelniami pozwoliłabym nam na solidne uzupełnienie tego, co robimy na co dzień – mówili uczniowie. Wśród propozycji znalazły się także: opieka medyczna w szkołach i programy profilaktyczne dla uczniów, a także konkursy na minigranty na działania społeczne. Ale również wprowadzenie darmowych biletów na imprezy kulturalne – do kina, teatru, filharmonii czy na spotkania sportowe.
Komentarze: