Biurowiec już nie na sprzedaż! Bo jest miasta
Z MIASTA
red.
2016-09-16 14:05
55751
Nie ma dyskusji. Decyzja już zapadła. Miasto kupiło obiekt po dawnej Przemysłówce przy Wełnianym Rynku. Jak uzasadniają urzędnicy, to odpowiedź na potrzeby mieszkańców oraz instytucji. Obiekt będzie przystosowany do funkcji użytkowo-kulturalnej.
Prezydent Jacek Wójcicki, po otrzymaniu ekspertyzy budowlanej oraz rekomendacji architekta miejskiego, podpisał umowę kupna biurowca przy Wełnianym Rynku.
W informacji z biura prasowego magistratu czytamy „Budynek w rękach miasta, stanie się ważnym elementem skupiającym aktywność mieszkańców oraz pobudzi czynniki centrotwórcze. Obiekt będzie generował aktywność od rana do wieczora. W tym zakresie słusznym rozwiązaniem wydaje się być wykorzystanie istniejącej przestrzeni, która daje duże możliwości adaptacji, na rzecz instytucji kultury (MCK, MOS). Środki na wspomniane instytucje kultury zostały ujęte w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym i uwzględniają dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych. Inwestycja znacznie przyczyni się do poprawy funkcjonalności centrum miasta oraz jego otoczenia”.
Najważniejszy dokument, określający stan obiektu potwierdza, że jest w bardzo dobrym stanie. Spełnia wymagane warunki normowe pod względem bezpieczeństwa konstrukcji, a jego techniczne zużycie określa się w ekspertyzie technicznej tylko na 15 procent. Budynek niedawno został wyposażony w instalację oddymiania klatek schodowych zintegrowaną z systemem powiadamiania o pożarze i systemem samozamykających się drzwi przeciwpożarowych na każdej kondygnacji. Obiekt był poddany częściowej termomodernizacji i z tego punktu widzenia może być użytkowany bez dodatkowych nakładów w tym zakresie, jednakże ze względu na nowe wymagania obowiązujących przepisów w perspektywie powinien być docieplony. Usytuowanie budynku, a w szczególności duża działka przynależna do niego pozwalają na adaptację części niskiej oraz zlokalizowanie rozbudowy na cele placówek kultury. Tego rodzaju zagospodarowanie działki będzie niezwykle korzystne z punktu widzenia uzupełnienia zabudowy w centrum i właściwego kształtowania tkanki urbanistycznej. Dodatkowym walorem byłaby możliwość aktywności obu placówek w oparciu o skwery przed dawnym Empikiem i od strony ulicy Jagiełły. Zaletą funkcjonowania części biurowej w pierwszej połowie dnia, a części kulturalnej po południu i wieczorem byłoby dodatkowe uaktywnienie centrum jako całości. Nakłady na przystosowanie obiektu do bieżących potrzeb w części biurowej będą relatywnie nieduże.
Nieruchomość przy Wełnianym Rynku miasto kupiło za 5 mln 900 tys. złotych.
Rekomendacja architekta miejskiego:
http://www.gorzow.pl/system/obj/2915_Rekomendacja-Architekt_Miasta.pdf
Komentarze: