Lotnicze pogotowie oddało pole... wykonawcy
Z MIASTA
ao
2016-09-06 11:31
64780
Rano na placu przy szpitalu w Gorzowie dyrektor regionalny Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oficjalnie przekazał plac budowy wykonawcy – firmie Projekt Plus. Tymczasowa baza dla śmigłowca ma być gotowa do końca października.
Plac budowy przy szpitalu – tuż obok lądowiska dla helikopterów – oddano wykonawcy bazy tymczasowej dokładnie w trzecią rocznicę przekształcenia lecznicy w spółkę. Pełna inwestycja ma wielu „udziałowców”, stąd podczas uroczystości nie zabrakło marszałek Elżbiety Polak i prezydenta Jacka Wójcickiego. Baza docelowa jest finansowana z budżetów województwa (około 3 mln zł) i miasta (około 2,5 mln zł) – przetarg będzie dopiero rozstrzygnięty i wtedy poznamy dokładne koszty budowy. Swój udział w powołaniu do życia LPR-u w Gorzowie ma też senator Waldemar Sługocki – również był dziś na lądowisku przy Dekerta.
Jerzy Ostrouch, prezes szpitala zaznaczył, że zabezpieczenie potrzeb zdrowotnych mieszkańców regionu to jeden z głównych celów zarządu lecznicy, a powstanie bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego to kolejny etap na drodze rozwoju. Dzięki stałej dostępności śmigłowca ratunkowego (od świtu do zmierzchu, bo śmigłowce ratunkowe nie wykonują lotów po zmroku) ofiary wypadków, ale też inni pacjenci będą mogli dotrzeć do szpitala w możliwie najkrótszym czasie. Czas lotu na miejsce zdarzenia nie przekroczy 40 minut.
Pierwsze prace ziemne już w przyszłym tygodniu. Tymczasowa baza kontenerowa przy lądowisku stanie w ciągu 60 dni, to oznacza, że powinna służyć pacjentom już pod koniec października. Wkrótce potem będą pierwsze loty. Budowa tymczasowej bazy LPR (jej wykonawcą jest warszawska firma Projekt Plus) da początek stałej obecności ratowników – lotników w Gorzowie. Docelowa baza powstanie po przeprowadzeniu postępowań przetargowych i uzyskaniu niezbędnych pozwoleń – kilka miesięcy później.
– To będzie jedna z najnowocześniejszych baz LPR w Polsce – mówił rano przed szpitalem Robert Hełminiak, dyrektor regionalny regionu zachodniego Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. – Wykorzystywane w starszych bazach ciągniki, które wyprowadzają śmigłowiec z hangaru, tu zastąpi specjalna platforma do bezpośredniego lądowania helikoptera. Ponadto Gorzów jako jedyny w Polsce będzie miał bazę zlokalizowana bezpośrednio przy szpitalu – podkreślił.
Budowa bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Gorzowie jest możliwa dzięki decyzjom samorządu województwa, ministerstwa infrastruktury i rozwoju, władz Gorzowa i zarządu gorzowskiego szpitala. Docelowa baza ma kosztować ok. 6 mln zł, tymczasowa – ok. 600 tys. złotych. Zakup śmigłowca – szacowany koszt: ok. 20 mln złotych – będzie dofinansowany z funduszy unijnych. 85 proc. na ten cel przekaże Europejski Fundusz Regionalny. Resztę dołoży Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Na utrzymanie bazy budżet państwa każdego roku będzie przekazywał ok. 3 mln zł.
Z szacunków prowadzonych przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe wynika, że z bazy w Gorzowie helikopter będzie startował około 300 razy w roku. W ciągu pierwszego półrocza tego roku śmigłowce ratunkowe korzystały z przyszpitalnego lądowiska ponad 30 razy.
LPR na potrzeby bazy zatrudni 5-6 lekarzy, 3 pilotów wojskowych, 3 ratowników medycznych i mechanika.
Komentarze: