To Taumer wjedzie na Walczaka i Warszawską. Jeszcze w lipcu
Z MIASTA
2016-07-06 13:36
75910
Walczaka i Warszawska z rondem tuż przy białym kościółku to największa tegoroczna drogowa budowa w Gorzowie. Umowa miasta z wykonawcą już podpisana. Prace wykona krakowska spółka Taumer za niemal 15 mln zł – zaczyna w lipcu, kończy w listopadzie.
Najważniejsza informacja dla kierowców: drogowcy z Taumera wjadą z ciężkim sprzętem na najważniejszy w tym roku plac budowy jeszcze w lipcu. Prace wykonają w dwóch etapach. Najpierw zamkną skrzyżowanie Jagiełły – Walczaka oraz ulice dochodzące na odcinkach: Warszawska do IX Muz, Walczaka do Góry Powstańców oraz Jagiełły do Dzieci Wrzesińskich. Drugi etap będzie oznaczał zamknięcie Walczaka od skrzyżowania z Górą Powstańców do Piłsudskiego oraz zamknięcie Cichońskiego wraz ze skrzyżowaniem z Teatralną i Warszawską. Podział na etapy i zakres prac skoordynowano z organizacją ruchu na czas przebudowy Borowskiego oraz realizacją drugiego etapu programu KAWKA – wszystkie wspomniane zadania będą wykonywane równolegle.
Jacek Wójcicki, prezydent miasta dziś rano podpisał umowę – zadanie wykona firma Taumer z Krakowa. Przypomnijmy, kompletna przebudowa Walczaka będzie realizowana na odcinku 715 metrów od skrzyżowania z Piłsudskiego do skrzyżowania z Jagiełły wraz z przebudową odcinka Jagiełły i Warszawskiej na długości 250 metrów z budową ronda turbinowego na skrzyżowaniu przy białym kościółku. Z kolei remont Warszawskiej będzie realizowany od skrzyżowania z IX Muz do skrzyżowania z Cichońskiego wraz z przebudową Cichońskiego – w sumie to ponad pół kilometra. Tu drogowców dodatkowo czeka przebudowa torowiska i trakcji. Wszędzie powstaną nowe chodniki, ścieżki rowerowe, będzie nowa kanalizacja deszczowa, oświetlenie w technologii energooszczędnych lamp LED.
Koszt przebudowy Warszawskiej i Walczaka z przebudową wodociągu to kwota 14 848 730 złotych. Planowane zakończenie prac – jeszcze w tym roku, do końca listopada. Wyłoniony w przetargu wykonawcy zrealizuje zarówno roboty drogowe jak i sieci wodociągowe. Stąd miasto realizuje zadanie razem z gorzowskim PWiK, a przedsiębiorstwo przekazało swoją dokumentację projektową.
Inwestorem robót drogowych: kanalizacji deszczowej, oświetlenia, torowiska i sieci trakcyjnej jest Miasto Gorzów. Inwestorem robót dotyczących przebudowy sieci wodociągowej jest PWiK. Nadzór nad robotami pełnić będzie firma EKO INVEST ze Szczecina, która jednocześnie realizuje nadzór nad odwodnieniem zachodniej części miasta.
Komentarze: