Senior, lekarz i architekt stworzyli idealne mieszkanie
Z MIASTA
2016-04-29 12:30
57662
Warszawską w stronę Czechowa – kilkadziesiąt metrów od ronda Santockiego jest Osiedle Rodzinne, tam powstają mieszkania zaprojektowane specjalnie dla seniorów. W regionie to unikalny projekt. Podobny, ale na znacznie większą skalę, realizowany jest pod Warszawą.
To nowa formuła dla mieszkań z asekuracją medyczną, dostępna dzięki rozwijającej się technologii. Ma plusy samodzielnego lokalu, ale z wygodą uzyskaną dzięki opiece personelu, wspomaganego systemami automatycznymi i telemedycznymi. Inwestor wychodzi z wyjątkową ofertę do osób starszych, zarazem aktywnych i niezależnych, ale na stałe bądź czasowo wymagających asysty bliskich lub lekarskiej.
Materializowany właśnie projekt adresowany jest do osób z chorobami przewlekłymi, wymagających kontrolowania i monitorowania stanu zdrowia, u których mogą pojawiać się kłopoty z pamięcią, poruszaniem się, trudności z zakupami i przygotowywaniem posiłków, ubieraniem, myciem, przyjmowaniem leków. Mieszkania będą wyposażone w inteligentne rozwiązania techniczne i telemedyczne umożliwiające zdalny kontakt z lekarzem czy bliskimi, także wykonanie podstawowych badań lokatorowi bez konieczności wychodzenia z mieszkania.
Dyskretne superfunkcje
Mieszkania – w każdym detalu – są dopracowane przez projektantów, lekarzy i teleinformatyków. W czym rzecz? Chodzi o zdalną, dyskretną kontrolę stanu zdrowia lokatora. Proste w obsłudze urządzenia zapewnią podstawowe badania, kontakt z opiekunem oraz lekarzem. Za aranżację przestrzeni odpowiada gorzowska firma InConcept. Joanna Liszka, architekt wnętrz szczególną uwagę zwracała na ergonomie poszczególnych elementów i całości lokalu. – Standardy mają charakter ogólny – sprawdzą się w przypadku każdej osoby, ale tylko seniorzy rzeczywiście je docenią – podkreśla.
Najważniejsza jest łazienka. Kluczowa sprawa to obszerny natrysk, najmniejszy nawet próg wykluczony, aby do, zwykle ograniczonej, przestrzeni można było się dostać bez żadnych przeszkód, także z osobą asekurującą. Do tego szklane drzwi, ale tak wyprofilowane, aby nie trzeba było ich otwierać, co najwyżej rozsuwać. Prysznic nie może mieć brodzika – jest na tym samym poziomie co reszta łazienki. Nic nie stoi na przeszkodzie, gdy tylko chcemy swobodnie dostać się pod prysznic, nawet z wózkiem. Ponadto obszerna część natryskowa i toaleta są wyposażone w wygodne, zarazem dyskretnie osadzone uchwyty-poręcze.
Przy tym architekt starał się, aby wspomniane, specjalne wyposażenie nie rzucało się w oczy – nie chodzi o to, aby mieszkanie sprawiało wrażenie szpitalnej sali. Bo zainstalowane udogodnienia mogą przydać się tak starszym, jak i młodszym. Kontuzje, ograniczenia ruchowe mogą się przytrafić każdemu, niezależnie od wieku. – Zatem mieszkanie będzie tak zaaranżowana, aby było wygodne i komfortowe, ale jego szczególny charakter będzie w zasadzie niewidoczny dla osób postronnych – zaznacza J. Liszka.
Równie ważna jest kuchnia. Dlatego wszystkie sprzęty będą na odpowiedniej wysokości – tak, aby wykluczyć schylanie czy też zbyt wysokie sięganie po przedmioty codziennego użytku. Nie za wysoko, nie za nisko – tak będzie w przypadku piekarnika, zmywarki, lodówki, szafek, nawet szuflad. Także meble są tak zaprojektowane, aby wykluczyć kontuzje związane z uderzeniem. – Są miękkie, bez ostrych kantów, z owalnymi wykończeniami – zwraca uwagę pani architekt. Pomyślała też o zainstalowaniu łatwych do ustawienia lamp z możliwością zdalnego włączania i wyłączania, bez konieczności wstawania z fotela czy łóżka.
Nowatorska oferta zaraz będzie dostępna
Projekty wnętrz są gotowe – można je zobaczyć na wizualizacjach. Mieszkania są w fazie przygotowywania. Mają być oddane w ciągu kilku miesięcy. Każde ma niepowtarzalny charakter. Wyposażenie i aranżacja klasyczna, w ciepłej kolorystyce. Za to wszystkie łączy fakt, że są dostępne bez wchodzenia po schodach, mają też wyjścia na taras bądź ogród wprost z sypialni. Lokale dzieli tylko krok od przyjaznego otoczenia. Wszystkie przestrzenie są optymalnie otwarte, zgodnie z tym samym zamysłem kuchnie mają formę aneksu – przemieszczanie się nie będzie sprawiać nawet najmniejszego kłopotu.
W jednym z przystosowywanych właśnie lokali ekipa burzy ścianę, bo przeszkadza – przestrzenie mają być łatwo dostępne, maksymalnie doświetlone zarazem przytulne. Powierzchnie do wyboru: jeden lokal 40-metrowy (kuchnia z sypialnią) oraz dwa po 60 metrów (kuchnia i dwie sypialnie z myślą o osobie asystującej). To oferta dla osób starszych, samodzielnych oczekujących wygody i stałych konsultacji oraz podstawowych badań wykonywanych zdalnie, za pośrednictwem sieci teleinformatycznej. Z opcją stałego kontaktu z lekarzami. Asekuracja będzie realizowana z użyciem zainstalowanych w każdym pomieszczeniu na ścianach ekranów wyposażonych w kamery. Będą połączone siecią na sztywno z personelem w Centrum Medycznym Medi-Raj przy Górczyńskiej.
więcej informacji: 601 711 464
Komentarze: