Lubuszanie: Nie ćpamy, ale... marihuany nie odmawiamy
Z MIASTA
AS
2016-04-14 08:14
48740
11 kwietnia w sali kolumnowej sejmiku województwa lubuskiego była się konferencja – tytuł: „Mieszkańcy województwa lubuskiego a uzależnienia w kontekście badań ogólnopolskich i lokalnych”.
Najciekawszy był panel Sławomira Kozieła: „Uzależnienia wśród uczniów, studentów i osób dorosłych z terenu województwa lubuskiego – wyniki badań zleconych przez ROPS w Zielonej Górze”. Z badań wynika:
– Około 40 procent badanych pali papierosy.
– Około 60 procent respondentów pije alkohol, ale co najbardziej interesujące: „ Inicjacja alkoholowa odbywa się już w gimnazjum. Aż 50 procent uczniów spożyło pierwszy alkohol w okresie do 12 roku życia, około 25 procent uczniów szkół ponadgimnazjalnych piło od trzech do pięciu razy w ciągu ostatnich 30 dni.”
– „Po środki psychoaktywne lubuszanie sięgają już w wieku 16 do 19 roku życia. Marginalny odsetek badanych próbował narkotyków i innych substancji wcześniej. Od 1 procenta do 2 procent respondentów przyznało się do zażywania narkotyków, odsetek 3 procent osób zażywa dopalaczy. Wśród badanych 84 procent osób nie korzystało z substancji psychoaktywnych, przy czym poziom świadomości ich istnienia wynosi prawie 100 procent. Wśród respondentów istnieje wysoki odsetek osób, które zażywały marihuanę albo haszysz (12 procent) i jest to najczęściej zażywany narkotyk. Około 1/4 uczniów zażywała w swoim życiu marihuanę, natomiast dopalaczy próbowało 10 procent z nich. Wskaźnik dostępności tych substancji oceniany jest na poziomie 30 procent w szkołach ponadgimnazjalnych. Wśród studentów 44 procent paliło marihuanę, a 14 procent zażywało dopalaczy”.
– Ponad 80 procent uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych korzysta z Internetu powyżej 4 godzin.
Komentarze: