przejdź do treści strony kontakt
strona główna 501 936 975 menu wyszukiwarka

Rok w pigułce. Najważniejsze gorzowskie fakty 2015

Z MIASTA

Adam Oziewicz / Filip Górecki
2015-12-31 14:05
58972

Zaczęliśmy w 2013, rok później powtórzyliśmy – za każdym razem nasze podsumowanie dwunastu miesięcy wzbudzało zainteresowanie czytelników portalu. Zajrzyjcie do gorzowskich faktów i tym razem. Mamy dla Was okrągły rok w atrakcyjnej pigułce...  

Styczeń: Odszedł „Szef”
Początek roku to orszak na Święto Trzech Króli, który zgromadził kilka tysięcy gorzowian. W tym samym czasie przewodniczący rady miasta zasygnalizował pomysł utworzenia miejskiej stacji paliw przy MZK. Kilka miesięcy później można było już tankować olej napędowy na terenie zakładu. W połowie miesiąca pojawiła się nieoficjalna informacja o bliskiej nominacji na stanowisko wojewody dla Katarzyny Osos. Tak się też stało niespełna dwa tygodnie później.

Jednak jeszcze bez jej udziału w urzędzie wojewódzkim odbyła się narada w związku z meczami eliminacji do Mistrzostw Europy w piłce wodnej, rozgrywanymi na początku lutego w Gorzowie. W grupie znalazły się bowiem będące w napiętej sytuacji politycznej Rosja i Ukraina, a także Polska i Izrael. W styczniu pisaliśmy też o szczegółach przeprowadzki wydziałów urzędu miasta do budynków PWSZ. Nieoficjalne informacje potwierdzały, że zakładany kwietniowy termin jest nierealny, a z Przemysłowej magistrat wyprowadzi się jeszcze później. 30 stycznia po ciężkiej chorobie odszedł ks. prałat Witold Andrzejewski.

Luty: Tajemniczy doradca prezydenta
4 lutego tłumy Gorzowian pożegnały ks. Andrzejewskiego. – Słowa podziękowania Panu Bogu, że na te trudne lata dał dar w osobie księdza prałata. On ciągle siał słowo wiary, miłości i nadziei. I jako takiego siewcę go zapamiętamy – mówił podczas ceremonii pogrzebowej bp. Tadeusz Lityński. Dzień wcześniej okazało się, że doradcą prezydenta Jacka Wójcickiego został Adam Piechowicz, który wcześniej doradzał premier Ewie Kopacz, a w latach 1991-1993 był posłem. Kontrowersje wzbudziła kwestia wynagrodzenia dla nowego doradcy. W międzyczasie ruszyła seria konsultacji na temat modelu... konsultacji.

W połowie lutego prezydent zdecydował o reorganizacji struktury magistratu. Niektóre wydziały zlikwidowano lub połączono. Prezes Stali Ireneusz Maciej Zmora ogłosił, że klub w tym roku nie zorganizuje balu charytatywnego na rzecz hospicjum. Impreza odbywała się od 2007 roku. W lutym trwała też wymiana zdań między AWF a PWSZ w sprawie powstania akademii gorzowskiej. Zdaniem rektora poznańskiej uczelni, akademia może zostać utworzona najwcześniej za trzy lata. Prof. Elżbieta Skorupska-Raczyńska zapewniła, że PWSZ nie zmienia dotychczasowego kursu w tej sprawie.

Marzec: Jesteśmy po nowemu
2 marca na Zakanalu otwarto przepompownię Siedlice, mająca zapobiec powodziom w tych rejonach. Inwestycja, wraz z przebudową Kanału Siedlickiego, kosztowała około 14 milionów złotych i była dofinansowana ze środków unijnych. Trzy dni później dokonano uroczystego otwarcia wyremontowanej Willi Lehmana. Obiekt Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej ma być miejscem przechowywania zbiorów specjalnych oraz organizacji różnych przedsięwzięć kulturalnych. 10 marca Jerzy Sobolewski zastąpił Jerzego Synowca na stanowisku szefa klubu radnych PO. Znany gorzowski adwokat wkrótce opuścił klub i partię. Zawieszono planowaną budowę centrum logistycznego Jeronimo Martins.

Kampania wyborcza zaczęła nabierać tempa, do Gorzowa zjeżdżali się kolejni kandydaci na prezydenta. Pierwsza była  Magdalena Ogórek, a po niej Paweł Kukiz, Janusz Korwin-Mikke, Marian Kowalski i Bronisław Komorowski. Choć akurat Prezydent RP przyjechał w ramach sprawowania urzędu, na obchody 70-lecia polskiej administracji na ziemiach zachodnich. Jako kandydat wrócił przed drugą turą. Tymczasem w mieście prezydent odwołał wieloletniego dyrektora wydziału edukacji, Adama Kozłowskiego. Jacek Wójcicki musiał się też gęsto tłumaczyć za nominację dyrektorską w biurze prasowym dla Agaty Dusińskiej. To żona jednego z głównych sponsorów kampanii komitetu Wójcickiego. Pod koniec miesiąca ruszyliśmy z nową wersją portalu.

Kwiecień: W bibliotece był przyszły prezydent
1 kwietnia nowym prezesem Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego został Ryszard Hatała. Dotychczasowy prezes Piotr Dębicki przeszedł na stanowisko dyrektora ds. lecznictwa. Z kolei prof. Elżbieta Skorupska-Raczyńska została wybrana na kolejną kadencję rektora PWSZ. Prezydent Wójcicki ogłosił 8 kwietnia zawarcie porozumienia z właścicielami terenu przy ulicy Strzeleckiej (dawna centrala rybna). Ustalono, że dojdzie do zamiany działek i ewentualnego wyrównania różnicy. Dwa dni później radni poparli wariant przebudowy ulicy Kostrzyńskiej, zakładający pozostawienie tylko jednej jezdni i jednego toru tramwajowego. Przeciw było jedynie PiS. 17 kwietnia rozpoczęła się przebudowa ulicy Dobrej, to największa inwestycja drogowa miasta w 2015 roku.
 
W Bibliotece Herberta z wyborcami spotkał się Andrzej Duda. Przyszły prezydent mówił m.in. o konieczności odbudowy polskiego przemysłu. To miałoby zatrzymać młodych przed wyjazdem z takich miast jak Gorzów. Z kolei władze miasta ogłosiły pięcioletni plan remontów dróg w mieście. 23 kwietnia Szczeciński Sąd Apelacyjny oczyścił prawomocnie byłego wiceprezydenta miasta i prezesa Stali Mariusza Guzendę z zarzutu przywłaszczenia 250 tys. złotych od poszukiwanego dziś biznesmena. Guzenda był już wówczas ciężko chory. Zmarł 29 grudnia.

Maj: Biskup składa rezygnację
Tuż po weekendzie majowym Gorzów odwiedził jeszcze jeden kandydat na prezydenta. Grzegorz Braun mówił o „wielkiej Polsce wolnych ludzi”. Na stacji paliw przy ulicy Kasprzaka przeprowadzono ćwiczenia pozorujące napad i wzięcie zakładników. Kilka tygodni później na tej samej stacji rzeczywiście doszło do napadu. Na sesji rady miasta powrócił temat „akademia gorzowska”. Nowy dziekan ZWKF, dr hab. Leszek Zguczyński przekonywał, że proponowana formuła połączenia spowoduje utratę przez jego uczelnię prawa do doktoryzowania na jednym z wydziałów.

10 maja, w pierwszej turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda pokonał Bronisława Komorowskiego, ale w Gorzowie ponad 40 procent wyborów wolało dotychczasowego prezydenta. Duda dostał prawie 27 proc. Komorowski wygrał w naszym mieście także drugą turę. Bp. Stefan Regmunt złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z urzędu ordynariusza diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Pod koniec roku jego następcą został dotychczasowy biskup pomocniczy, bp. Tadeusz Lityński. Radni wyrazili zgodę na sobotnie bezpłatne parkowanie w strefie. Następcą Adama Kozłowskiego na stanowisku dyrektora wydziału edukacji został były zastępca burmistrza Witnicy, Eugeniusz Kurzawski. Portal gorzow24.pl i kwartalnik „tylko gorzów exclusive” zorganizował debatę o miejskiej architekturze.

Czerwiec: Wróciły Dni Gorzowa
Gorzowska prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie zniknięcia 500 tysięcy złotych z wrzutni w banku PKO BP przy Górczyńskiej. 11 czerwca zapadła decyzja o przebudowie ulicy Wyczółkowskiego. W połowie miesiąca w Gorzowie gościł Ryszard Petru, założyciel .Nowoczesnej, dziś lider ugrupowania parlamentarnego. W Bibliotece Herberta namawiał do działalności tych, co „brzydzą się polityką”. Mariusz Domaradzki zdecydował się nie ubiegać o kolejną kadencję prezesa Gorzowskiego Rynku Hurtowego. Zastąpił go pod koniec miesiąca Marcin Bartold, który wkrótce zrezygnował ze względu na lepszą ofertę pracy. Ówczesny minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki ogłosił w Gorzowie, że w willi Jahenego powstanie instytut kultury romskiej im. Papuszy. Prezydent Jacek Wójcicki otrzymał od rady miasta absolutorium za wykonanie budżetu przygotowanego przez poprzednika. Wizytę w gorzowskim zakładzie karnym złożył piłkarz Stade Rennais i reprezentant Polski Kamil Grosicki. Odwiedzał przyjaciela z czasów młodości, ale spotkał się też z pozostałymi osadzonymi. W ostatni weekend czerwca po czteroletniej przerwie wróciły Dni Gorzowa. Mieszkańcy bawili się m.in. na koncertach Zakopower i Weeekend.

Lipiec: Prawie 7 tysięcy dla doradcy prezydenta Wójcickiego
Początek lipca – do mieszkania w centrum Gorzowa wprowadzili się państwo Koreccy, małżeństwo z Doniecka, które było w grupie ewakuowanych z Donbasu osób polskiego pochodzenia przez nasz rząd. Nowi gorzowianie odebrali klucze u prezydenta miasta. W Gorzowie będzie baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Druga w naszym województwie, pierwsza funkcjonuje już w zielonogórskim Przylepie. O decyzji poinformował wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. W centrum budowa sieci ciepłowniczej. Coraz więcej utrudnień w ruchu. Skala prac na Nowym Mieście z każdym dniem jest większa. Krzywoustego, potem Dąbrowskiego itd. Jerzy Synowiec zainicjował akcję zbierania podpisów poparcia dla budowy nowego stadionu piłkarskiego przy ulicy Olimpijskiej. Chce zebrać 15 tysięcy głosów i przekazać je prezydentowi.

Prawie 7 tysięcy dla doradcy prezydenta. Urząd miasta ujawnił kwotę przeznaczaną na wynagrodzenie doradców prezydenta! A właściwie doradcy, Jacek Wójcicki ma w tej roli tylko Adama Piechowicza. Wniosek o udostępnienie informacji publicznej złożył Szymon Ososwski z sieci Watchdog Polska, walczącej o jawność działań samorządów. Koniec lipca – szerokim echem roznosi się po krajowych mediach decyzja władz lubuskiej Platformy Obywatelskiej o nie umieszczeniu na wstępnej liście wyborczej gorzowskich parlamentarzystów – Witolda Pahla, Krystyny Sibińskiej i Heleny Hatki.

Sierpień: Europa to My!  
Pierwsze dni miesiąca i zmiany w związku celowym MG-6! Dotychczasowy dyrektor Maciej Pierzecki, złożył rezygnację – przyjął ją zarząd związku. Nowy dyrektor zostanie wyłoniony w drodze naboru otwartego. Lubuskie prezydium Polskiego Stronnictwa Ludowego zaproponowało kandydaturę Tadeusza Jędrzejczaka w wyborach parlamentarnych! Były prezydent Gorzowa ma ubiegać się o mandat senatora. Kolejne przetasowania, tym razem w miejskich spółkach – zmiana we władzach ZUO. Dotychczasowy prezes Marek Wróblewski rezygnuje i przechodzi na stanowisko zastępcy. W jego miejsce powołano Artura Czyżewskiego. Transplant Ok! Nordic Walking – Bornholm 2015. Początek wyprawy na Bornholm i nasze relacje. Adriana Szklarz i Izabella Łukowiak z Gorzowa przejdą wyspę dookoła z kijkami. Tak będą popularyzować transplantologię, bo dzięki niej żyją. Każdego dnia na portal przygotowywaliśmy krótkie meldunki z marszu.

Jest nowy dyrektor biura związku celowego gmin MG-6. To Andrzej Gawłowski, pilanin, który pracował tamże w podobnej instytucji. Nominat był w przeszłości także politykiem: pełnił mandat posła i radnego Piły. 27 sierpnia: nasza debata o JOW-ach – spotkanie miało pomóc w wyrobieniu własnego poglądu, prowokować do decyzji i skłonić do głosowania w referendum 6 września. Najbardziej aktywni: Dariusz Skarżyński, Marek Surmacz i Robert Anacki. Porwich na liście Kukiza! Na pierwszym miejscu Krzysztof Bosak, a za nimi Jarosław Porwich i Dariusz Skarżyński – Paweł Kukiz ujawnił kandydatów do sejmu, którzy zajmą pierwsze trzy miejsca na listach wyborczych. Ostatecznie to Porwich był na szczycie lubuskiej listy. Ostatnia niedziela wakacji – gdyby nie zdjęcia, trudno byłoby w to uwierzyć... Tysiące gorzowian było nad Wartą na koncercie wygranym w konkursie Europa to My. Były zapowiadane gwiazdy, niezwykły show, transmisja w TVP1 i ogromne zainteresowanie.

Wrzesień: Grand Prix jeszcze raz
Frekwencja poniżej średniej krajowej – 7,63 proc. uprawnionych do głosowania gorzowian wzięło udział w referendum 6 września. Ogłosił je w maju były prezydenta Bronisław Komorowski. Minął termin rejestracji list wyborczych do parlamentu. W lubuskim będzie można wybierać spośród równo dwustu kandydatów z dziewięciu formacji. 36 z nich mieszka w Gorzowie. Metr po metrze znikają barierki z Chrobrego – ekipa zaczęła pracę od strony dawnego kina Słońce. Płotek przez lata odgradzał torowisko od obu stron chodnika na odcinku od skrzyżowania z Jagiełły do Borowskiego. To pomysł radnych LdM-u.

Ruchy Miejskie obmyślają strategię! IV Kongres w Gorzowie potrwa trzy dni. Debatowali o kierunku rozwoju Ruchu. Jednym z tematów dyskusji była „Kultura średnich miast”. Małgorzata Miszczak, nauczycielka z III LO w Gorzowie została laureatką prestiżowej nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej jako liderka Filmoteki Szkolnej w województwie lubuskim. Gorąca informacja z magistratu: na przełomie października i listopada zostanie uruchomiona nowa linia autobusowa, która połączy osiedla Górczyn, Piaski i Staszica. W tej sprawie interpelował prezydencki klub Ludzie dla Miasta. Gorzów ogłasza... Ten konkurs miasto i gorzowski SARP zapowiadali już od wyborów samorządowych – do ogłoszenia przymierzali się kilkukrotnie. W końcu mistrzowie architektury mogą brać się do roboty. Organizatorzy zapewniają, że zwycięski projekt zostanie zrealizowany. Chodzi o przebudowę urzędu miasta przy Sikorskiego.

Bogusław Bukowski został nowym prezesem Gorzowskiego Rynku Hurtowego. Dotychczasowy dyrektor wydziału obsługi inwestora i biznesu zastąpił Marcina Bartolda, który zrezygnował zaledwie trzy miesiące po wyborze, ze względu na zmianę planów zawodowych. 29 września – tragedia przy Koniawskiej. Dramat rozegrał się wieczorem w jednym z domów na Zakanalu. Doszło do zabójstwa. Nie żyje 36-letni mężczyzna – zginął od noża. Policja zatrzymała trzy osoby. SGP do 2018 roku! Grand Prix na lata 2016-2018, a na dokładkę Drużynowy Puchar Świata rok później. Radni przyjęli uchwałę w tej sprawie przy jednym głosie wstrzymującym. Dyskusji nie było.

Październik: Boisko przy szkole odtąd miejscem zbrodni
Zakończyła się diecezjalna część procesu beatyfikacyjnego bp. Wilhelma Pluty. Dokumenty w tej sprawie zostały przekazane do Watykanu. Ks. Dariusz Gronowski mianowany tzw. portatorem akt, dostarczy dokumentację zebraną przez trybunał diecezjalny do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Zaczęli biegiem, a później była wystawa i kolejne odsłony świętowania. Przez tydzień I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki świętowało swój jubileusz 70-lecia. Na finał bal absolwentów.

Działa galeria handlowa na Manhattanie! Do zupełnie nowego obiektu można było wejść już od rana i rzeczywiście klienci dopisali od samego początku. Na oficjalnym otwarciu centrum był tort, władze miasta i budowniczy obiektu. 24 października: pierwsi o makabrycznym znalezisku wiedzieli strażacy – zgłoszenie otrzymali o 7.24. Osoba postronna natknęła się na spalone zwłoki. Miejsce? Boisko szkoły nr 6 przy Gwiaździstej. Ofiara? Dwudziestoparoletni mężczyzna. Kilka godzin później policja już miała trzech mężczyzn podejrzewanych o brutalne zabójstwo. Sprawa do dziś jest w prokuraturze. Niebawem akt oskarżenia ma trafić do sądu.   

Wybory parlamentarne: Władysław Komarnicki został wybrany senatorem na nową kadencję. Przedsiębiorca i radny sejmiku z ramienia Platformy Obywatelskiej o ponad 10 tysięcy głosów wyprzedził Sebastiana Pieńkowskiego. Lubuskie wyniki do sejmu: PO: Niesiołowski (29404), Bukiewicz (25785), Kucharski (7105), Sibińska (6868), Osos (5749) PiS: Rafalska (22898), Ast (17530), Materna (15084), Zasada (5821), Kurzępa (5486) Nowoczesna: Pudłowski (16716) Kukiz'15: Porwich (10777)

Listopad: Mamy swojego ministra!  
Mówiło się o tym od czasu ogłoszenia wyniku wyborów: Elżbieta Rafalska w rządzie Beaty Szydło na stanowisku ministra pracy. Decyzję ogłosiła kandydatka na premiera. 9 listopada: po ciężkiej chorobie, w wieku 72 lat zmarła Izabela Szafrańska-Słupecka, założycielka Zespołu Artystycznego „Buziaki”, którym kierowała przez 35 lat a także radna dwóch kadencji. Od początku przyszłego roku nowym ordynariuszem diecezji zielongórsko-gorzowskiej będzie bp. Tadeusz Lityński. Papież Franciszek podjął decyzję, że dotychczasowy biskup pomocniczy będzie następcą odchodzącego na emeryturę bp. Stefana Regmunta. Ingres 5 stycznia.

Otwarto nowy blok operacyjny w szpitalu przy Dekerta. Budowa trwała od marca. Odtąd lecznica, razem z nowymi, ma 14 sal operacyjnych. Koszt budowy wyniósł ponad 9 milionów złotych. 25 listopada: ulica Dobra jest przejezdna. Magistrat zakończył największą inwestycję drogową w tym roku. Za to przedłużają się prace przy ulicy Wyczółkowskiego. Miasto porozumiało się z PKP w sprawie remontu, a właściwie odbudowy, kładki przy moście żelaznym. Sprawa ciągnie się od trzech lat. Magistrat teraz przygotowuje teraz dokumentację. Do rozstrzygnięcia jest możliwość i sposób odbudowy kładki.

Grudzień: Na koniec roku dwa nowe kluby w radzie miasta  
Pierwszy tydzień miesiąca – Władysław Dajczak jest nowym wojewodą lubuskim. Dotychczasowy radny sejmiku odebrał nominację z rąk premier Beaty Szydło. Dajczak jest jedenastą osobą na tym stanowisku od początku istnienia województwa. Kolejny krok do generalnego remontu estakady kolejowej. PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na wykonanie inwestycji. Ponad dwa kilometry będzie modernizowane przez najbliższe dwa lata. Wykonawca ma być wyłoniony w styczniu nowego roku.

Jeszcze przed Bożym Narodzeniem zniknął klub radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Jan Kaczanowski i Marcin Kurczyna wraz z Przemysławem Granatem i Piotrem Zwierzchlewskim z Ludzi dla Miasta i niezrzeszonym Piotrem Paluchem utworzyli nowy klub! Nazwa: Gorzów Plus. Tego samego dnia Waldemar Rusakiewicz został nowym przewodniczącym gorzowskiej „Solidarności”. Przedterminowy wybór był konieczny z powodu objęcia mandatu poselskiego przez Jarosława Porwicha. 21 grudnia – jest budżet dla miasta na 2016 rok! Za kształtem wydatków ekipy prezydenta Wójcickiego dziewiętnastu radnych. Spore zastrzeżenia do dokumentu zgłosili radni Prawa i Sprawiedliwości... Bezpośredni pociąg z Gorzowa do Berlina pojedzie 1 marca, a nie 1 stycznia: taki komunikat można było usłyszeć na sesji sejmiku w Gorzowie. Co istotne: będzie to jednak połączenie z Torunia.

Zmarł Mariusz Guzenda, były wiceprezydent Gorzowa i były prezes KS Stal, a ostatnio prezes Gorzowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Od dłuższego czasu zmagał się z ciężką chorobą. Miał 63 lata. Na kilka dni przed końcem 2015 roku powstał jeszcze jeden klub w radzie miasta. Jerzy Synowiec, Jerzy Wierchowicz i Krzysztof Kochanowski zrzeszyli się pod szyldem „Nowoczesny Gorzów”. To nawiązanie do tworzących się w lubuskim struktur partii Ryszarda Petru.

Komentarze:

W celu zapewnienia poprawnego działania, a także w celach statystycznych i na potrzeby wtyczek portali społecznościowych, serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies na Twoim komputerze. Zasady dotyczące obsługi cookies można w dowolnej chwili zmienić w ustawieniach przeglądarki.
Zrozumiałem, nie pokazuj ponownie tego okna.
x