Co ZIT-ami? Gorzów z pięcioma gminami ciągle czeka na swoje 49 mln euro
Z MIASTA
2015-07-14 15:20
58730
Inwestycje nie ruszą bez „przyklepania” strategii – dokument przygotował i wysłał prezydent Gorzowa. Do ministerstwa trafił szybciej niż z innych miast. Co teraz się z nim dzieje? Jest weryfikowany.
Jakiekolwiek prace w ramach ZIT (Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych) nie zaczną się bez przyjęcie strategii ZIT. Zgodnie z ustawą wdrożeniową taki dokument wymaga pozytywnego zaopiniowania ministerstwa infrastruktury i rozwoju (ministerstwo ma na to 60 dni, termin mija 31 lipca). Chodzi o ocenę czy przygotowana przez Gorzów strategia jest zgodna z umową partnerstwa oraz czy ma odpowiednie zaplecze w postaci finansowania projektów z programów krajowych oraz instytucji zarządzających RPO – w naszym przypadku finansowania ZIT w ramach RPO-Lubuskie 2020.
Prezydent Gorzowa (lider porozumienia ZIT) do 31 maja przesłał dokumenty do obu podmiotów. Wspomniana ocena przebiega równocześnie – ministerstwo oraz zarząd województwa lubuskiego wyrażają opinię w weryfikowanym przez siebie zakresie. Ustawowy termin 60 dni na zaopiniowanie strategii obowiązuje zarazem dla ministerstwa, jak i dla zarządu województwa.
Spraw ZIT Gorzowa i Zielonej Góry pilnuje departament zarządzania RPO urzędu marszałkowskiego, właśnie stamtąd mamy informację, że resort nie wydał jeszcze opinii do kluczowego dla ZIT dokumentu. Urzędnicy departamentu podkreślają, że proces opiniowania jest wspólny, dlatego zarząd województwa nie może podjąć decyzji odrębnie, bez ministerstwa. Zatem na rozstrzygniecie trzeba jeszcze poczekać.
Przypomnijmy, Miejski Obszar Funkcjonalny Gorzowa – właśnie dla niego przygotowywane są ZIT-y – tworzą miasto Gorzów oraz gminy: Kłodawa, Santok, Deszczno i Bogdaniec. Wymienione jednostki samorządu zawiązały partnerstwa w ramach Związków ZIT (ZIT MOF Gorzów). Zgodnie z porozumieniem dotyczącym wspólnej realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Gorzowa, liderem ZIT jest Prezydent Miasta Gorzowa.
W Lubuskiem jest jeszcze jeden Miejski Obszar Funkcjonalny to Zielona Góra – tworzą go miasto Zielona Góra z gminami: Świdnica, Czerwieńsk, Zabór, Sulechów. Fundusze na wdrażanie projektów w ramach formuły ZIT pochodzić będą z tzw. rezerwy programowej (kwota wydzielona na etapie programowania z przeznaczonych funduszy dla Polski) oraz z podstawowej alokacji RPO – Lubuskie 2020.
Co dla Gorzowa?
Szacunkowa alokacja dla ZIT MOF Gorzowa – 49 282 322 euro (obejmuje działania finansowane z EFRR oraz EFS). Projekty strategiczne ZIT MOF Gorzów planowane do finansowania z RPO-L2020:
1. Przebudowa ulicy Kostrzyńskiej
2. Centrum Edukacji Zawodowej przy ulicy Warszawskiej w Gorzowie
Projekty komplementarne do ZIT MOF GW, których realizację planuje się z POIŚ 2014-2020 (Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko), w ramach zintegrowanych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich:
– Modernizacja sieci ciepłowniczych polegająca na wymianie sieci kanałowych i napowietrznych na sieci w technologii rur preizolowanych
– Likwidacja wysokoemisyjnych lokalnych źródeł ciepła (kotłowni) wraz z modernizacją sposobu zasilania budynków zaopatrywanych w ciepło z lokalnych kotłowni gazowych
– Rozbudowa sieci ciepłowniczej na terenie miasta Gorzowa
– Termomodernizacja budynku Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie przy ul. Jagiellończyka 8
– Termomodernizacja budynku Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie przy ul. Mickiewicza 12B
– Termomodernizacja obiektu w ramach przebudowy z Rozbudową istniejących budynków oraz budowa nowego budynku jednostki ratowniczo-gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej na działce nr 1782 obr.5 „Śródmieście” przy ul. Jarosława Dąbrowskiego 3 w Gorzowie
– Termomodernizacja budynku Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Gorzowie
– Termomodernizacja budynku Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Gorzowie, ul. Zieleniecka 11
– Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków mieszkalnych
– System zrównoważonego transportu miejskiego w Gorzowie
– System zrównoważonego transportu miejskiego w Gorzowie – etap II
Co dla Zielonej Góry?
Szacunkowa alokacja dla ZIT MOF Zielonej Góry wynosi 58 345 706 euro (obejmuje działania finansowane z EFRR oraz EFS). Projekty strategiczne ZIT MOF Zielona Góra planowane do finansowania z RPO-L2020:
– Ul. Aglomeracyjna - I etap
Lista projektów komplementarnych przewidzianych do realizacji w ramach POIŚ 2014-2020
Projekty podstawowe:
– Stworzenie niskoemisyjnego systemu komunikacji publicznej na obszarze funkcjonalnym Zielonej Góry w oparciu o pojazdy elektryczne
– Budowa obwodnicy południowej miasta Zielona Góra
– Termomodernizacja budynków mieszkalnych w miastach Sulechów i Zielona Góra
– Modernizacja i rozbudowa miejskiej sieci ciepłowniczej
– Budowa węzłów cieplno-chłodniczych
– Budowa sieci ciepłowniczych oraz przyłączeń
– Przebudowa grupowych węzłów cieplnych na kompaktowe dwufunkcyjne
Projekty rezerwowe.
– Przebudowa grupowych węzłów cieplnych na kompaktowe dwufunkcyjne
– Rozbudowa miejskiej sieci ciepłowniczej
– Konwersja kotłowni lokalnych na węzły cieplne
Komentarze: