Dwa języki, ale aplikacja jedna. Cel porozumienia u wojewody: bezpieczeństwo
Z MIASTA
2015-05-06 18:45
67820
Wjeżdżasz do Brandenburgii i wiesz wszystko, co powinieneś wiedzieć, aby czuć się bezpiecznie. Informacje masz na komórce. Co ważne, za darmo i w języku polskim. Taka aplikacja ma działać już w tym roku. Będzie adresowana także do obywateli z Niemiec.
Od dziś realizowane jest porozumienie partnerskie o współpracy w ramach projektu „e-Granica – działania na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarczego pogranicza – platforma wymiany doświadczeń w obszarze transgranicznym”. Dokument podpisała Katarzyna Osos – wojewoda lubuski oraz Jacek Wójcicki – przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu „Pro Europa Viadrina”, prezydent Gorzowa, także Ryszard Wiśniewski – lubuski komendant policji. Z kolei stronę niemiecką w projekcie reprezentuje Martin Wilke – przewodniczący Stowarzyszenia Środkowa Odra e. V. we Frankfurcie nad Odrą, nadburmistrz Frankfurtu n/O.
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) - Brandenburgia 2007-2013 w zakresie Priorytetu 1: Wspieranie dalszego rozwoju zasobów ludzkich i transgranicznej kooperacji. Całkowita wartość projektu to 154 654,06 euro, a zakończenie jego realizacji przewidziane jest na koniec września tego roku.
– Posiadanie wiedzy i informacji daje nam poczucie bezpieczeństwa – wiemy, jak się zachowywać i jakie działania podejmować. Wojewoda lubuski jest właścicielem i autorem używanej już aplikacji e-lubuskie – można ją bez kosztów ściągnąć na urządzenia mobilne. Każdy użytkownik przez to ma informacje na temat występujących zagrożeń na terenie lubuskiego. Dzięki niej wie, jak się zachować w przypadku wystąpienia groźnych sytuacji. Teraz chcemy iść krok dalej, bo granica już nie dzieli a inspiruje do dalszych działań i współpracy – podkreśliła przed podpisaniem porozumienia wojewoda Katarzyna Osos.
W ramach nowego projektu stworzona zostanie aplikacja e-Granica – będzie to bezpłatna dwujęzyczna aplikacja z informacjami na temat przepisów prawa, także o występujących zagrożeniach, ale już po obu stronach granicy polsko-niemieckiej. Będzie tam też poradnik turystyczny, także informacje na temat interesujących wydarzeń na terenie obu przygranicznych regionów. Posiadacz aplikacji będzie miał również dane na temat instytucji udzielających pomocy w lubuskim i Brandenburgii. – To szerokie i sprawne źródło informacji – na pewno przyczyni się do komfortu podróży obywateli obu krajów po nieznanym sobie terytorium – dodała K. Osos. W ramach projektu przewidywane są wizyty studyjne i szkolenia językowe urzędników obu przygranicznych regionów.
Nadburmistrz Martin Wilke przyznał, że chętnie wstępuje jako partner do inicjatywy. – To dobry, nowoczesny i innowacyjny, właściwy projekt we właściwym czasie. Nasz region położony jest centralnie między Warszawą a Berlinem – stąd licznie przez niego przejeżdżają turyści i zagraniczni goście. Ważne abyśmy ich bez przeszkód, błyskawicznie informowali o sytuacji na drogach i o innych zdarzeniach – zaznaczył. Dodał, że projekt wspiera spotkania transgraniczne – to oznacza więcej kontaktów, więcej możliwości współpracy czyli tych elementów, na których bardzo zależy partnerom niemieckim.
– Projekt ma usprawnić komunikację między mieszkańcami jednej i drugiej strony Euroregionu. Ma też nas zbliżyć. To dzisiejsze spotkanie i porozumienie jest też kolejnym krokiem do intensyfikacji współpracy między Gorzowem a Frankfurtem i między regionami. Chcę i mam nadzieję, że już niebawem będzie rozkwitała – to już słowa prezydenta Jacka Wójcickiego.
Waldemar Kaak, dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego LUW przypomniał, że aplikacja e-Granica jest kolejnym pomysłem wdrażanym na terenie województwa, tym razem w wymiarze transgranicznym. Pierwsza, e-lubuskie sprawdziła się, stałą się przyczynkiem do powstania aplikacji propagowanej w całym kraju – regionalnego systemu ostrzegania. – E-Granica będzie kolejnym wzorem do naśladowania i będzie to pierwsza aplikacja transgraniczna, która znajdzie swoich naśladowców, być może w całej Europie – wyraził przekonanie W. Kaak.
Z kolei komendant Ryszard Wiśniewski podkreślił, że nie zawsze trzeba sięgać po informację aż do dyżurnego danej jednostki. – Aplikacja elektroniczna bardzo nam pomoże i odciąży policję. Będziemy na bieżąco wprowadzać wiadomości, a te od razu trafią na telefony użytkowników w całym regionie przygranicznym po obu stronach Odry. Podkreślam, o systemach informacyjnych już stosowanych w lubuskim bardzo dobrze mówi się w centralnej Polsce i podaje jako przykłady niezawodnych rozwiązań – podsumował.
Projekt zakłada wykonanie prac niezbędnych do stworzenia bezpłatnej, polsko-niemieckiej aplikacji na smartfony, tablety i inne urządzenia przenośne, która będzie informować mieszkańców oraz podróżnych odwiedzających pogranicze lubusko-brandenburskie o aktualnych zagrożeniach, przepisach ruchu drogowego, a także innych wydarzeniach mogących wpłynąć na komfort podróżowania. Dokładny zakres merytoryczny aplikacji opracowany zostanie przez polsko-niemiecki zespół roboczy, który powołany zostanie w toku realizacji projektu spośród personelu beneficjenta wiodącego i partnerów projektu. Rolą partnerów będzie udzielanie wsparcia merytorycznego w procesie tworzenia aplikacji, a w szczególności interaktywnego, polsko-niemieckiego poradnika, który stanowił będzie jej integralną część. Zawarte tam będą m.in. informacje dotyczące sposobów zachowania się w sytuacji kryzysowej mogącej wystąpić podczas podróży oraz na temat instytucji powołanych ustawowo do niesienia pomocy po obu stronach granicy. Partnerzy współpracować będą także przy promocji projektu.
Komentarze: