Kodeks? Już się robi! Koniec konsultacji
Z MIASTA
info. pras. um/ao
2015-04-29 08:34
53980
Do końca maja wszystko będzie jasne – gorzowianie będą wiedzieć, jak i co konsultować. Będzie znana lista spraw do przedyskutowania oraz kodeks wypracowywany na kilku wspólnych spotkaniach.
Obok Gorzowa podobne kodeksy dialogu wypracowują sobie mieszkańcy Lublina, Tych, Opola i Słupska – cała piątka stworzy model dla innych polskich gmin. Rezultatem ma być nowy typ zarządzania samorządami – partycypacyjny, to znaczy taki, który w podejmowaniu ważnych dla społeczności decyzji bierze pod uwagę ich głos i stwarza mieszkańcom warunki do wpływania na rozwój najbliższego otoczenia.
W sumie było pięć spotkań otwartych dla mieszkańców, organizacji pozarządowych, radnych miejskich oraz urzędników, oraz pięć oddzielnych spotkań roboczych dla urzędników. Pierwsze dwa (16 i 23 lutego), dotyczyły podstaw i wizji konsultacji oraz dialogu z obywatelami. W zebraniach strony społecznej każdorazowo wzięło udział ponad 100 gorzowian i gorzowianek, co świadczy o potrzebie dialogu, dużym zainteresowaniu i zaangażowaniu mieszkańców w sprawy publiczne miasta. W trakcie warsztatów jego uczestnicy uczyli się, czym właściwie ma być dialog o mieście, jakie pytania sobie stawiać i jak wspólnie dochodzić do najlepszych rozwiązań. Zarówno urzędnicy, jaki i mieszkańcy, przedstawili dwie zbieżne, różniące się szczegółami, wizje konsultacji społecznych, a także zgłosili wiele tematów, które mogłyby być ich przedmiotem.
Na kolejnych trzech spotkaniach otwartych dla mieszkańców (9 i 16 marca oraz 20 kwietnia), uczestnicy pracowali nad konkretnymi rozwiązaniami do Miejskiego Kodeksu Dialogu. Wspólnie zastanawiali się między innymi, jak chcą być informowani o konsultacjach, w jaki sposób mają być one inicjowane i w jakich formach przeprowadzane. Wyniki prac mieszkańców posłużyły jako podstawa pracy urzędników na podobnych spotkaniach, zorganizowanych 10 i 17 marca oraz 21 kwietnia.
Cykl spotkań z mieszkańcami w ramach projektu „Konsultacje z zasadami” dobiegł końca. Wyniki prac jego uczestników zostaną upowszechnione pod koniec maja w postaci projektu Miejskiego Kodeksu Dialogu, który nabiera już ostatecznych kształtów. Wypracowane regulacje wyznaczą zasady przeprowadzania konsultacji społecznych w Gorzowie, będą promować i ułatwiać włączenie mieszkańców w tworzenie rozwiązań służących całej wspólnocie Gorzowa.
Przypomnijmy, na początku roku Gorzów przystąpił do „Konsultacji z zasadami” – to w ramach programu „Obywatele dla Demokracji”, współfinansowanego z Funduszy EOG. W wypracowaniu zasad pomagała Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych FISE z Warszawy. Chodzi o to, że władze miasta docelowo chcą sięgać po opinię mieszkańców tworząc politykę lokalną, ale również otwierać urząd wewnętrznie na gorzowian – skupiać przez dialog uwagę urzędników na potrzebach społeczności. Otwarty proces dialogu przedstawicieli urzędu z mieszkańcami przyczynia się nie tylko do budowania wspólnoty lokalnej, ale umożliwia też władzy podejmowanie optymalnych decyzji w sprawach publicznych.
Komentarze: