Bibułki, bletki – z czego są zrobione?
Z MIASTA
materiał partnera
2022-05-16 18:34
1233
Zna je każdy, kto choć raz w życiu zapalił jointa – to właśnie w bibułkach zawijany jest susz konopny zmieszany z tytoniem. Z jakiego materiału są wykonane? Zadając to pytanie w kręgu osób palących, możemy usłyszeć przeróżne odpowiedzi – z papieru (jakiego pochodzenia?), z bibuły, z bawełny... Okazuje się więc, że większość palaczy nie ma pojęcia, co konkretnie pali.
Bletki, bibułki czy gilzy?
Palenie jointa CBD jest najpopularniejszą formą wprowadzania dymu konopnego do organizmu – może równać się jedynie z paleniem bonga, które jednak nieco ustępuje mu popularnością ze względu na konieczność noszenia ze sobą fajki i napełniania jej wodą. Mniej doświadczonym palaczom zdarza się mylić pojęcia – używają naprzemiennie terminów gilzy, bletki i bibułki. Gilzy to puste papierosy służące do nabijania tytoniem w specjalnej maszynce. Bibułki to inaczej bletki, które służą do rolowania jointów.
Najpopularniejsze wymiary bletek
Dwa najpopularniejsze rozmiary bletek to 7 i 11 cm – oznacza to, że skręcimy z nich jointa o długości około 5,5 lub 9 cm. Różnica wynika z tego, że każdy joint z jednej strony zakończony jest tekturowym filtrem, a z drugiej pozostawia się nieco bibułki, która po zwinięciu chroni zawartość jointa przed wysypaniem w trakcie transportu. Długość długością – kwestią, która dużo bardziej nurtuje palaczy, jest to, z czego wykonana została dana bletka.
Z czego wykonane są bletki?
Większość bletek wykonana jest z celulozy. Celuloza jest wielocukrem wykorzystywanym do produkcji papieru, jedwabiu sztucznego, a nawet waty. Wielocukier ten pozyskiwany jest z wielu źródeł roślinnych, przy czym największą jego zawartość znajdziemy w bawełnie – i to właśnie z niej najczęściej pochodzi celuloza wykorzystywana do produkcji bletek. Najczęstsze rodzaje bletek to:
-
Bletki celulozowe – to na przykład najpopularniejsze bletki półprzezroczyste lub bletki przezroczyste. Bibułki celulozowe mogą różnić się kolorem ze względu na źródło pochodzenia celulozy lub ewentualne zastosowanie barwnika – mogą być na przykład brązowe, różowe lub przezroczyste.
-
Bletki celulozowe wybielane – czyli bletki nieprzezroczyste. Mogą być koloru białego lub mieć naniesione wzory graficzne. Dym z tych bletek jest nieco bardziej odczuwalny niż dym bibułek przezroczystych.
Klej na bletkach – z czego jest zrobiony?
Klej na bletkach najczęściej zrobiony jest z gumy arabskiej. Czasami do kleju dodawane są witaminy – które wprowadzane są do organizmu w końcowej fazie skręcania jointa, w momencie polizania paska z klejem. Przykładem takiego produktu są bibułki biodegradowalne KARMA dostępne w sklepie zdrowekonopie.pl.