Kredyt konsolidacyjny - dlaczego warto z niego skorzystać?
Z MIASTA
materiał partnera
2019-01-21 23:11
3626
W dzisiejszych czasach, Polacy coraz chętniej zaciągają różnego rodzaju kredyty i zobowiązania finansowe. Częste zakupy na raty, hipoteka i debet na karcie potrafią skutecznie uszczuplić domowy budżet. Nie każdy jest jednak świadom, że umowę z bankiem można zmienić niemal w każdej chwili, a pojedyncze kredyty skonsolidować - przede wszystkim z uwagi na znaczne oszczędności.
Co to jest kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny stanowi jedno z najbardziej nowoczesnych udogodnień względem klientów indywidualnych. Idea stworzenia tego typu usługi powstała przede wszystkim z myślą o pożyczkobiorcach, którzy posiadają szereg rozmaitych zobowiązań w różnych instytucjach finansowych. Kredyt konsolidacyjny umożliwia bowiem połączenie wszystkich należności dłużnika w jedną, tak aby miał on możliwość spłacania wyłącznie jednego kredytu.
Kredyt konsolidacyjny, najprościej rzecz ujmując, polega zatem na podliczeniu wszystkich zadłużeń klienta (zarówno kredytów, jak i debetów na kartach kredytowych oraz zakupów na raty). Po przeanalizowaniu sytuacji dłużnika, proponowana mu jest nowa opcja zobowiązania, wraz z dogodnym dla obu stron okresem kredytowania.
Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych - dlaczego to się opłaca?
Skoro już wiadomo, co to jest kredyt konsolidacyjny, należy się jeszcze zastanowić, dlaczego warto z niego skorzystać. Istnieje szereg powodów, dla których teoretycznie powinno się połączyć wszystkie swoje zadłużenia w jeden kredyt. Przede wszystkim, zgodnie z opinią zdecydowanej większości ekspertów finansowych, konsolidacja kredytu po prostu się opłaca.
Dzięki podobnemu rozwiązaniu, klient może liczyć na szereg wybranych przez siebie udogodnień. Niektórym może bowiem zależeć na rozłożeniu płatności na dłuższy okres, innym natomiast wyłącznie na obniżeniu obecnej raty zobowiązania. Instytucje oferujące kredyty konsolidacyjne wychodzą na przeciw osobom z takimi właśnie potrzebami.
Kredyt konsolidacyjny jest również dobrym rozwiązaniem w przypadku, w którym dłużnik chce spłacić swoje należności przed czasem. W ten sposób może on zaoszczędzić na opłatach związanych z prowizją, odsetkami, czy ubezpieczeniem (oczywiście w zamian za krótszy okres kredytowania oraz wyższą ratę kredytu).
W jaki sposób uzyskać kredyt konsolidacyjny?
W celu konsolidacji swoich zobowiązań, nie trzeba już wypełniać szeregu skomplikowanych wniosków, ani czekać przez kilka dni na odpowiedź z banku. Obecnie, wszelkie formalności można realizować błyskawicznie - albo przez telefon, albo drogą elektroniczną. Korzystając z takich serwisów, jak np. Akredo.pl, klient może otrzymać spersonalizowaną ofertę kredytową w ciągu zaledwie kilku godzin.
Po wypełnieniu krótkiego formularza kontaktowego (na ogół wystarczy wpisać jedynie swoje imię i nazwisko oraz numer telefonu kontaktowego), dane dłużnika zostaną przeanalizowane pod kątem jego aktualnej sytuacji finansowej. Następnie, dla klienta dobierana jest najlepsza oferta, jak najbardziej zgodna z jego preferencjami oraz zdolnością kredytową.
Kto może uzyskać kredyt konsolidacyjny?
Omawiana usługa jest dostępna dla wszystkich osób, które posiadają niespłacone należności pieniężne względem bankowych instytucji finansowych, jednak nie zalegają z regulowaniem comiesięcznych rat.
Do uzyskania kredytu konsolidacyjnego niezbędne jest przede wszystkim posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej (weryfikowanej przez Biuro Informacji Kredytowej). Krótko mówiąc, oznacza to, iż dłużnik musi być wiarygodnym klientem dla banku, tzn. nie posiadać żadnych niespłaconych należności.
Warto pamiętać, że BIK przechowuje także historię poprzednich zobowiązań petenta. Może się zatem okazać, że w przypadku, w którym zalegał on z niektórymi płatnościami przez dłuższy okres, okaże się on mało wiarygodnym pożyczkobiorcą.
Dopełniając formalności, związanych z uzyskaniem kredytu konsolidacyjnego, klient powinien również dysponować aktualnym dowodem osobistym oraz zaświadczeniem o uzyskiwanych dochodach. Należy również posiadać stosowne umowy kredytowe, dotyczące zobowiązań, które dłużnik chce skonsolidować.
Jak znaleźć najtańszy kredyt konsolidacyjny?
Klienci, którzy chcą połączyć swoje obecne zobowiązania finansowe, mają możliwość przeanalizowania całego szeregu ofert wyłącznie przez internet. Należy jednak mieć świadomość, że proces przeglądania wszystkich propozycji bankowych może się okazać dość czasochłonny.
Chcąc wybrać najbardziej korzystną opcję kredytu konsolidacyjnego, warto posłużyć się takimi narzędziami jak: kalkulatory, porównywarki oraz rankingi kredytowe. Przede wszystkim, umożliwiają one poznanie podstawowych i tym samym najważniejszych parametrów nowego zobowiązania.
Wspomniane usługi pozwalają również na niezwykle szybkie oszacowanie niższej raty przyszłego kredytu - bez konieczności wypełniania skomplikowanych wniosków i czekania na odpowiedź z banku. Dzięki tego rodzaju rozwiązaniom, wszelkiego rodzaju formalności można dopełnić bez wychodzenia z domu.