Chemia i elektronika w dwóch językach!
Z MIASTA
oprac. ao
2017-09-27 19:56
47761
Unikalne przedsięwzięcie – współpraca polskiej i niemieckiej młodzieży, połączenie praktycznej nauki chemii i elektroniki na zajęciach laboratoryjnych w Klubie Młodego Wynalazcy w Stanowicach.
25 września, podgorzowskie Stanowice. Podsumowanie projektu „Nauka bez oGRANICzeń –
wspólne zajęcia laboratoryjne dla uczniów z Polski i Niemiec”. („GRENZENLOSES lernen - Gemeinsame Laborveranstaltungen für Schüler/-innen aus Deutschland und Polen”). Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Lubuska Sieć Innowacji wspólnie z Evangelisches Johanniter-Gymnasium Wriezen.
Wszystkie doświadczenia były prowadzane na miejscu, w laboratoriach Klubu Młodego Wynalazcy przez młodzież pracującą w polsko-niemieckich parach. – To ważne, że uczniowie wspólnie poznają w praktyczny sposób chemię, biologię i technikę, a przy okazji poznają siebie, uczą się wzajemnej komunikacji i współpracy przy jednym stanowisku laboratoryjnym – uważa Jacek Jeremicz, kierownik projektu.
Dr Martin Jenssen, nauczyciel fizyki i matematyki, zarazem wicedyrektor w Ewangelickim Gimnazjum Joanitów we Wriezen był pod ogromnym wrażeniem wyposażenia i przepięknej lokalizacji Klubu Młodego Wynalazcy. Zauważył, że położenie nowoczesnych, innowacyjnych laboratoriów dla dzieci i młodzieży w budynkach byłego folwarku i otoczeniu przepięknego kompleksu pałacowo-parkowego w Stanowicach jest czymś niezwykłym i nieoczekiwanym.
Na to samo zwrócił uwagę współtwórca i jeden z pomysłodawców przedsięwzięcia, Frank Schȕtz – burmistrz Golzow i radny powiatu Märkisch-Oderland. W jego ocenie, połączenie umiejętności i zdolności młodzieży mieszkającej po obu stronach Odry, pokonywanie barier językowych i kulturowych oraz wspólne poznawanie nauki, w miejscu takim jak Stanowice, które w naturalny i nienachalny sposób wiąże historię z przyszłością jest czymś wartym podkreślania i promowania na szerokim forum, jako wspólny europejski model budowania wspólnoty najmłodszych pokoleń.
Piotr Gramza, prezes Lubuskiej Sieci Innowacji zaznaczył, że stowarzyszenie jedynie pokazało kierunek, jeden z pomysłów budowania międzynarodowych projektów naukowych dla dzieci i młodzieży. – Jesteśmy zainteresowani wspieraniem wszystkich szkół, które chciałyby realizować podobne przedsięwzięcia. Chętnie podzielimy się wiedzą jak taki projekt przygotować i zrealizować – zadeklarował.
Stowarzyszenie pomaga też w znalezieniu po stronie niemieckiej partnerów do projektów transgranicznych. Zachęca do kontaktu w tej sprawie za pośrednictwem poczty elektronicznej: biuro@lubuskasiecinnowacji.pl. Projekt współfinansowany z Funduszu Małych Projektów (FMP) w Euroregionie PRO EUROPA VIADRINA dla Programu Współpracy INTERRG V A Brandenburgia - Polska 2014-2020 w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej.
Komentarze: